Apple Derinlik Tarama Motoru Patentini Aldı

Apple derinlik tarama motoru için yeni bir patent aldı. derinlik tarama motoru olarak gelecek yeni cihazın özellikleri neler olacak? Apple bu cihazı nerede kullanacak?

0
68

Apple, sanal gerçeklik ve benzeri artırılmış gerçeklik teknolojilerine hızlı bir giriş yaptı. Marka uzun süre sanal gerçeklik teknolojisine karşı direndi ve kullanmadı demek doğru olacaktır. Ancak iOS 11 sonrasında sanal gerçeklik teknolojisini de geride bırakan artırılmış gerçeklik teknolojisine geçiş yapıldı ve Apple bu konuda yatırımlarını yapmaya başladı. İlk olarak iOS 11 işletim sistemiyle beraber ortaya çıkmış bir teknoloji olarak gösterilse de Apple için süreç hızlı işledi ve artırılmış gerçeklik alanında birçok yeni teknolojiye imza atıldı. Ortaya çıkan yeni bilgiler, bu alana yapılan yatırımlarında sınırlı kalmayacağını ve yeni sürprizlerin geleceğini gösteriyor.

Yeni Teknoloji Derinlik Tarama Motoru

Bu noktada Apple’ın artırılmış gerçeklik teknolojisiyle birleştireceği iddia edilen yeni bir sistem ortaya çıktı. Apple’ın patent başvurusunda ortaya çıkan ve adının derinlik tarama motoru olarak anıldığını gördüğümüz teknolojide markanın derinlik algısını kullandığı görülüyor. Oluşturulan sensör, bir mekan içerisinde ışın demetleri yaymaya başlıyor ve bu ışın demetleri, içinde bulunulan odanın tüm alanlarını algılıyor. Kısacası oda 3 boyutlu olarak taranmış oluyor.

derinlik tarama motoru

Elde edilen bu verilere göre ise oda içerisinde özel artırılmış gerçeklik sahneleri oluşturmak mümkün oluyor. Alınan yeni derinlik tarama motoru patenti, Apple’ın gelecek teknolojilerine bir hayli ışık tutmuş durumda. Markanın iddialı yenilikler üzerinde çalıştığının en büyük kanıtı olan patent görsellerinde kullanılan yardımcı cihaz ise Mac olmuş.

Yeni ürünün bir Mac cihazına bağlanarak çalıştığı vurgulanıyor. Ancak iddialar bu cihazın iPhone akıllı telefonlarına bağlanarak çalışacağı yönünde. Tüm bu iddiaların doğrulanması için tabii ki resmi açıklama beklemek gerek.

Yeni iPhone Modelleriyle Gelir Mi?

Hemen kısaca bu sorunun da cevabını verelim. Her ne kadar patent başvurusu yapılmış olsa da derinlik tarama motoru sistemi için Apple’ın en erken 2020 yılında çalışmalara başlayacağı iddiası da var. Doğrulanmamış bir iddia olsa da süreç uzun olacak gibi duruyor.

İLGİLİ HABER:  Apple iPhone 6 Serisi İçin Beklenen Açıklamayı Yaptı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?