Şimdilerde iPhone 8 akıllı telefonları ile gündeme sıkça gelen akıllı telefon devi Apple’ın son dönemde durdurulamaz bir çıkış içerisinde olduğunu da net bir şekilde görebiliyoruz. Özellikle iPhone 7 serisinde beklentilerin düşük olduğu savunulurken aslında markanın çok yüksek oranda satış elde etmesi bunun yanında iPhone 7 Plus serisinde yer alan çift kamera ayrıcalığının ve performansı üst düzey bulunan kameraların çok daha ilgi çekmesi ile beraber Apple da beklenen satış rakamlarını geçerek yeni rekorlara imza atmaya başladı.

Hemen her pazarda öne geçmeye başlayan Apple’ın bu yönü ile beraber son olarak iPhone satışları ile liderliğini aldığı açıklandı. 2017 ilk çeyreği için açıklanan satış rakamlarında da rekor kırarak ilk sıraya yerleşen iPhone satışlarından sonra akıllı saat pazarında da büyüme gösteren Apple’ın bunun dışında bölgesel olarak bazı düşüşler yaşadığı da ortaya çıktı.

Çin İçin Apple Yeni Yatırımlar Yapar Mı?

Aslında değişen akıllı telefon pazarının bu durumda etkili olduğunu söylemek gerekiyor. Zira Apple’ın iPhone satışlarında düşüş yaşadığı bölge Çin oldu. Genel olarak Çin pazarında satışlarını arttırmak için zaten çalışmalar yaptığı bilinen akıllı telefon devinin geçtiğimiz yıl Çin satışlarında iddialara göre 5.sıraya düştüğü de belirtildi.

iPhone satışları

Son dönemin en büyük çıkışlarından birini yapan Xiaomi markanın gerine düştüğü belirtilen Apple’ın Çin genelinde iPhone satışlarının ise 43.8 milyon rakamında olduğu belirtildi. Tüm bu rakamların açıklanmasının hemen ardından merak edilen soru ise Apple’ın neden 5.sıraya düşmesi oldu.

Çinli Akıllı Telefon Devleri Öne Çıkıyor

Bu durumun nedeni aslında Apple değil. Bu durumun nedeni son dönemde Çin genelinde Çinli akıllı telefon üreticilerinin etkisini bir hayli arttırmış olması. Başta akıllı telefonların dev markalarından biri olan Huawei marka olmak üzere hem Çin içerisinde üretim yapmaları hem daha düşük fiyat sunmaları hem de yerli marka olmaları ile beraber Çinli üreticiler bu pazarda da daha fazla tercih edilmeye başlandı.

Tabi ki son dönemde bu markaların çıkardıkları akıllı telefonların da üst düzey özelliklere sahip olduğunu göz önüne alacak olursak eğer aslında durumun nedenini de net bir şekilde anlamış oluyoruz.

Sürekli bir büyüme içerisinde olan pazarda Apple yerini değiştirmek ve Çinli teknoloji devlerinin önüne geçmek için nasıl adımlar atacak merak konusu. Fakat kesin olan bir durum var Çinli üreticilerde artık rekabet konusunda oldukça iddialı. Hemen bu markaların pazarda satış rakamlarını da belirtelim. Huawei 76.2 milyon akıllı telefon, Oppo 73.2 milyon akıllı telefon, Vivo 63.2 milyon akıllı telefon satışı yaparak öne çıkmış olan modeller.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?