[toc]

Apple, akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı saat modelleriyle dünyanın en değerli en çok satış elde eden markaları arasında yer alıyor. Fakat her ne kadar Apple’ın önde gelen ünlü teknoloji firmalarından biri olduğunu bilsek de Apple’ın cihazlarının da bir kullanım ömrü olduğunu söylemek gerekiyor. Özellikle son yaşanan iPhone olayından sonra bu konu daha çok gündeme gelmeye başladı. Eski iPhone modellerinin yavaşlatılıyor olması, kullanıcıların yeni iPhone modelini alırken bile düşünmesine neden oldu. Sorulan soru ise “Bu telefon ya da tablet beni kaç sene götürecek?”

Aslında Apple’ın yaşanan son olaylara kadar bu konuda önde gelen firmalardan biri olduğunu biliyorduk. Apple’ın ürünlerinin daha uzun süre dayanacağı konusunda bir algı vardı. Yaşanan son olay ise yeniden sorgulama yaşanmasına neden oldu. Peki, Apple ürünleri ne kadar kullanım ömrüne sahip?

Apple Kullanım Ömrü Sorgulama

Bunun için resmi bir açıklama yok ancak Asymco analistleri tarafından yapılmış olan bir çalışma var. Bu çalışmaya göre Apple’ın ürünleri için ortalama bir ömür çıkarıldığını görüyoruz. Analizlerin nasıl yapıldığı konusunda da bilgi verelim. Analizde ilk olarak belli bir zaman dilimi ele alınıyor. Bu zaman dilimi içerisinde Apple’ın sattığı toplam cihazlarından mevcut kullanılabilir durumda olan cihazların sayısının çıkarıldığı belirtiliyor.

Apple Kullanım Ömrü Sorgulama

Sürekli olarak tekrar eden işlem sonrasında bir hata payı hesaplaması yapılıyor ve kullanıcı hatalarına bağlı olarak kullanılmaz hale getirilen cihazların çıkarıldığı belirtiliyor. Yapılan bu çalışma sonrasında tüm Apple ürünleri için ortalama bir ömür bulunuyor.

Apple ürünlerinin ömrü için belirlenen süre ise 4 yıl 3 ay olarak açıklanmış durumda. Sadece iPhone için değil tüm Apple ürünleri için geçerli olan ortalama hesaplamaların genel olarak başarılı bir süreyi işaret ettiğini görüyoruz.

İLGİLİ HABER:  Apple A11 İşlemcileri İçin Yeni Çalışmalar

İlginizi Çekebilir: iOS 11.2.5 İmzaları Kapatıldı! Geri Dönüş Yok

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?