Apple ile Rio Tinto Aluminum

Küresel ısınma etkisi her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Bu noktada ise sürekli olarak yeni adımalar atıldığını görüyoruz. Başta otomotiv firmalarının bu konuda özel çalışmalar yaptığını görüyoruz. Otomotiv sektöründe yapılan değişimler ve yeni üretim teknolojileri derken yavaş yavaş diğer alanlarda da değişiklikler yapılmaya başlandığını görüyoruz. Bu noktada yeni düzenlemeler yapan firmalardan birisi de Apple oldu.

Her yıl milyonlarda iPhone, milyonlarca Mac ve milyonlarca iPad modeli üreten markanın, tüm bu üretimlerde ise kullandığı sistemler kürsek ısınmaya doğrudan etki ediyor. Çünkü diğer firmalarda olduğu gibi Apple da genel olarak üretimde metal ürünlerine yer veriyor.

Akıllı telefonlarda çok sık kullanılan alüminyum malzemeyi kullanan ve hemen hemen her ürününde alüminyuma yer veren Apple, bu üretimle beraber sera gazı salınımında üst sıralarda yer alıyor. İşte markanın bunu değiştirmek ve son yıllarda benimsediği çevreci üretimi vurgulamak için yeni bir üretim dönemine geçeceği açıklandı.

Apple ile Rio Tinto Aluminum Anlaştı

Bu noktada markanın Rio Tinto Aluminum ve Alcoa Corporation ile yeni bir anlaşma yaptığı ortaya çıktı. Daha doğrusu bunu doğrudan Apple açıkladı. Marka tarafından yapılan açıklamayla beraber anlaşmanın detayları da ortaya çıktı.

Apple ile Rio Tinto Aluminum

Buna göre yeni ortaklık için Apple’ın 144 milyon dolar gibi bir yatırım yaptığı açıklandı. Yapılan yatırımla beraber yeni üretim sistemine geçiş yapılacağı ve sera gazı salınımının %50 oranına kadar azaltılmasının mümkün olacağı belirtiliyor. Apple’ın ülkelerle de bu konuda yeni anlaşmalar yapacağı ise önemli bir detay.

Apple Çevreci Adımlarına Devam Edecek

Apple Park merkezinde yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapılması, yeni üretim anlaşması ve bunun yanında ürünlerde de çevreci çözümlere yönelik adımlar atılmasıyla beraber Apple’ın yeni bir döneme geçtiğini de söylemek yanlış olmaz. Markanın çevre duyarlı üretimi konusunda da çalışmalarına devam edeceği kesin.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?