Apple Çevreci Paylaşımlarıyla Dikkat Çekti

0
23
apple dünya günü

Teknoloji dünyasının en büyük markalarından biri olan Apple, teknoloji ürünlerine önem verdiği kadar son dönemde küresel ısınma sorununa da dikkat çekmeye başladı. Çok daha çevreci bir marka haline gelen Apple’ın son olarak yeni tesisi olan Apple Park içerisinde ne kadar çevreci düzenlemeler yaptığı gündem olmuştu.

Sadece Apple’ın yaptığı çevreci düzenlemeler değil aslında Apple Park’ın bu alanda tamamen çevreci bir tasarımla oluşturulduğunu ve tamamen buna özgü bir sistemle çalıştığını gördük. Markanın yeni tesisi olacak olan merkezde böyle bir çalışma yapması henüz Apple Park tamamlanmamış olsa da büyük oranda da ilgi görmüştü. İlk yapılan açıklamalarda bu yönüyle tesisin şimdiye kadarki en çevreci teknoloji parklarından biri olacağı da kabul gördü.

Elektriğini Kendi İçerisinde Üretecek

Öncelikle Apple’ın bu tesis içerisinde ne gibi çevreci sistemler kullandığından bahsetmek gerekiyor. İlk olarak Apple Park merkezinin üst çatısının tamamen güneş enerjileriyle tasarlandığını gördük. Tamamı güneş enerjisi panelleriyle oluşturulan çatı kısmında bu sayede elektrik üretimi yapılacağı da açıklanmıştı.

Tesisin kendi elektriğinin %75’lik kısmını bu şekilde üreteceğinin açıklanması ve Apple’ın bu karar ile bir ilke imza atmış olması da büyük oranda beğeni topladı. Güneş enerjileri üzerinden kendi elektriğini üretecek olması bir yandan markanın giderlerini azaltacağını gösterirken bir yandan da markanın çevreci bir adım attığı görülmüş oldu.

Meyve Ağaçlarıyla Donatılıyor

Tesisin içerisinde yer alan daha birçok çevreci çözümün bulunduğu biliniyor fakat Apple Park açılmadığı için bu konuda çok daha fazla detay elde edilebilmiş değil. Bununla beraber kesin olan bir diğer bilgi ise Apple Park’ın çevre düzenlemesi. Çevre düzenlemesi konusunda da Apple birçok adım attı. Çevreci çözümler için markanın attığı adım ise meyve ağaçları oldu.

Toplamda 9 bin ağacın kullanılacağının açıklandığı çevre düzenlemesinde bu ağaçların birçoğunun ise meyve ağaçları olacağı açıklanmıştı. Tüm bu çevreci çözümlerle küresel ısınmaya karşı markanın yeni önlemlerini gösterirken bir yandan da Apple çevreci çözümlere ne kadar önem verdiğini de vurgulamaya başladı.

Dünya Günü İçin Özel Videolar

Tüm bunlarla beraber Apple’ın dün itibariyle Dünya Günü’ne özel yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini anlatan videolar yayınladığını gördük. Apple tarafından yayınlanan videolarda son olarak Apple çevre sorumlusu Lisa Jackson güneş enerjisinin besin zincirine olan etkisini ele almakta. Animasyon şeklinde hazırlanan videolar ile ilgi çekmek isteyen markanın başarılı olduğunu da söylemek yanlış olmaz.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?