Supermicro Apple

Apple her daim teknoloji dünyasının gündeminde yer almayı başarıyor. Bir yandan yeni akıllı telefon ürünleri konusunda çalışmalarına devam eden firma, bir yandan ise yeni iddialara karşı çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Apple için ortaya atılan son iddia ise bir hayli ciddi bir konuda. Kısa süre önce ortaya çıkan iddialara göre Apple’ın sunucularında yer alan bazı çipler, Çin’in casusluk amaçlı kullandığı uzaktan kontrol ile çalışan çipler. İddianın ilk kaynağı Bloomberg olmuş ve yapılan açıklamada sadece Apple değil, Amazon’un da Super Micro sistemi içerisinde casusluk çipleri tespit edilmişti. Bu çiplerin Çin’e ait olduğu bilgisi ise en çok dikkat çeken bilgi olmuştu.

Apple Açıklama Yayınladı

Çin üretimi olduğu iddia edilen bu çiplerin 2015 yılından bu yana sunucularda yer alan ana kartlar içerisinde yer aldığı da bir başka iddia olmuştu. Ardı ardına gelen iddialar sonrasında, kullanıcıların da tedirgin olduğunu ve kişisel bilgi güvenliği konusunda tedirginlik yaşandığını gören Apple bir açıklama yayınladı.

Apple yetkilileri konu hakkında yaptıkları açıklamada, kesinlikle böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda da herhangi bir sıkıntı olmadığını belirten yetkililer, 2016 yılında Supermicro ile çalışmayı da kestiklerini açıkladı.

Supermicro Apple

Bunun casus çip gibi bir durumdan kaynaklanmadığı belirtildi. Uzun çalışma döneminde sadece bir kez virüs sorunu yaşadıklarını ve bunun için de gerekli önlemlerin alındığını belirten yetkililer, tüm iddiaları kesin bir dille yalanlamış oldu.

Apple’ın açıklaması sonrasında iddiaların sahibi olan Bloomberg tarafından yeni bir açıklama gelmedi. İddialarda yer alan soruşturma konusunda ise şu an için bir açıklama yok. Apple’ın açıklamasından yola çıkacak olursak, soruşturma iddiası da gerçeği yansıtmıyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone için Civilization VI Yayınlandı! Oyun Hakkında Tüm Detaylar

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?