Apple CarPlay

Apple’ın son dönemlerde araç teknolojileri üzerinde sıkı çalışmalar yaptığı ortaya çıkmaya başladı. Özellikle sürücüsüz otomobil teknolojisi üzerinde çalışmalar yapan Apple’ın tüm bu çalışmalarıyla beraber sürücüsüz otomobil konusunda net bir açıklama yapmaması Apple’ın araç teknolojileri konusunda da nasıl bir çalışma yaptığının henüz belli olmamasına neden olmuştu. Fakat her ne kadar Apple sürücüsü otomobilleri hakkında açıklama yapmamış olsa da markanın bir yandan araç teknolojileri üzerinde çalıştığını da söylemek gerekiyor. Teknoloji devinin bu alanda yaptığı atılımlarım ise Apple CarPlay sistemleri olduğu biliniyor.

Apple CarPlay Sistemleri Kullanıma Başladı

Apple’ın birçok otomobil devi ile beraber yaptığı anlaşmalarla Apple CarPlay sisteminin yavaş yavaş kullanıma geçmeye başladığı da belirtilmişti. İlk olarak lüks araçlarda kullanılmaya başlayan teknoloji hemen arkadaşından ise standart araçlarda da yerini almaya başladı. Artık sürekli daha fazla araç için desteğinin de artmaya başladığı belirtilen Apple CarPlay sistemlerinin kullanımının da daha da detaylanacağı da belirtildi.

Apple CarPlay

Hem iPhone akıllı telefonlarının yeni modellerinin piyasaya sürülmesi ve yeni modellerde de Apple CarPlay sistemleri için özel uygulamaların olması hem de son açıklanan bilgilerle beraber ekstra olarak 50 araç için daha Apple CarPlay desteğinin açıklanmasıyla beraber Apple’ın bu alanda sıkı bir yatırım çalışması yapmaya başlayacağı da öğrenildi.

Apple CarPlay Desteği Olan Araç Sayısı 200

Son 50 otomobil modelinin daha Apple CarPlay sistemini destekleyeceğinin açıklanmasıyla beraber Apple CarPlay kullanılabilecek olan modellerin sayısı da 200 olarak açıklandı. Hem Apple’ın hem de otomobil firmalarının bu alanda yatırımları devam ederse yeni seri araçlarda Apple CarPlay ile satışı yapılan birçok modelde görmeye başlayacağız.

Sonradan Apple CarPlay desteği alacak olan modelleri de düşünecek olursak aslında sürücüsü otomobil teknolojisine geçmeden bile Apple’ın otomobil teknolojileri alanında kendisini göstermeye başladığını söyleyebiliriz. Zira teknoloji devinin bu alanda yaptığı açıklamalarda da yine benzeri ifadeler yer alıyor ve genel kanı Apple CarPlay sistemlerinin geliştirilmesine devam edileceği yönünde. Tabi bunun yanında hemen belirtelim Apple’ın hala sürücüsüz otomobiller üzerinde de sıkı bir çalışma sürdürmeye devam ettiği de belirtiliyor. Fakat Apple’ın bu çalışma ile beraber araç teknolojilerine giriş yapmasının biraz daha süre alacağı da kesin.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?