Apple Card Türkiye’ye Gelecek Mi?

1
4361
Apple Card

Apple’ın kısa süre önce tanıtımını gerçekleştirmiş olduğu yeni servisleri için detaylar belli olmaya başladı. Firma hangi servisin nasıl kullanılacağı konusunda yavaş yavaş detayları açıklıyor. Kullanımları yavaş yavaş kesinleşmeye başlayan servislerden birisi de Apple Card sistemi oldu. Apple’ın yenilikçi ödeme yöntemi olarak tanıtılan Apple Card, şimdiden ABD genelinde hazırlıklarla gündeme gelmeye başladı.

Tabii ki tıpkı diğer servislerde olduğu gibi Apple Card servisinde de net olarak ne zaman kullanıma gireceği belli değil. Buna karşın ülkemizde Apple Card sisteminin kullanılabilir olup olmayacağına ilişkin bazı detaylar ortaya çıktı.

Apple Card Türkiye’ye Gelmeyebilir

Büyük bir olasılıkla yaz ayları içerisinde ABD genelinde kullanılmaya başlaması beklenen sistem, nakit dengesini kurmanıza olanak sağlıyor ve iOS işletim sisteminde yer alan cüzdan uygulamasıyla bir arada çalışıyor. Geleneksel kredi kartı sistemlerini geride bırakan teknoloji, neye ne kadar harcadığınızı ve harcamalarının nasıl olduğunu kontrol edebildiğiniz özel bir teknoloji.

Fakat bu teknolojinin ülkemizde kullanılması pek mümkün değil gibi gözüküyor. Bunun nedeni ise belli. Daha önce Paypal servislerinde yaşanan durumun yaşanması söz konusu. Takip edenlerin bileceği gibi Paypal, kullanıcı verilerini merkezi bir bölgede topluyordu.

Apple Card

Ülkemizde geçerli olan yasalara göre kullanıcıların verilerinin ülke içerisinde depolanması istenmişti. Tüm finansal kayıtların ülke içerisinde tutulması, vergi ve benzeri durumlar için gerekli görülmüştü. Bu durumu kabul etmeyen servisin ülkemizde kullanıma kapandığını gördük.

Aynı durumun Apple Card sistemi için de geçerli olması bekleniyor. Mevcut sisteme göre Apple’ın kullanıcıların finansal bilgilerini yine ülke içerisinde yer alan bir merkezde depolaması gerekiyor. Bunun dışında vergi sistemlerine de ayak uydurması lazım. Markanın ise bu konuda tek el politikası bulunuyor. Yani genelde tek bir merkezden yönetim tercih ediliyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Schoolwork Uygulaması Kullanıma Açıldı

Hal böyle olunca, ülkemiz için bir servis açılması beklenen bir durum değil gibi gözüküyor. Haliyle ülkemizde Apple Card kullanımının başlaması beklenen bir durum değil. Zaten genel olarak sınırlı bir kullanım alanı göreceğiz gibi duruyor. Henüz Apple destek verilecek tüm ülkeleri açıklamadığı için bu konuda net bilgi vermek oldukça zor.

İlginizi Çekebilir: Yeni iPhone Su Altı Kamerasıyla Gelebilir

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?