Apple’ın bir araba üreteceği ve otonom araç teknolojilerinde kendisini göstereceği, yıllardır süre gelen iddialar arasında yer alıyor. 2015 yılından beridir akıllı telefon devinin bu alanda yatırımlar yaptığı iddia ediliyor. Özellikle son birkaç yıldır otonom araç teknolojileri için yeni patent görselleri ortaya çıkan markanın, şimdi ise yeni bir patent görseli daha ortaya çıktı. Yeni patent görselleriyle beraber Apple Car için de yeni iddialar ortaya atılmış oldu.

Apple Car Kör Nokta Tespit Sistemiyle Gelecek

Paylaşılan yeni patent görüntülerine göre Apple Car içerisinde özel bir kör nokta izleme sistemi bulunacak. Yan aynalar sabit olmayacak. Ön camda mini kameralar bulunacak ve bu kameraların yüz tanıma fonksiyonunun olduğunu göreceğiz. Yüz tanıma sistemine sahip olacak olan kameralar, sürekli sürücülerin yüz hareketlerini inceleyecek.

Sürücü hangi yana doğru bakacak olursa, bu yöndeki aynalar sürücünün bakış açısına göre düzenlenecek. Bunun dışında kör nokta olarak gösterilen bölümler ise ön camda yer alacak olan panellere görüntü olarak aktarılacak. Yani aynaların görüntüsü aynı zamanda ön camda özel olarak ayırılmış olan alanlara aktarılacak ve sürücünün tam anlamıyla yola odaklanması sağlanacak.

Apple Car

Aracı otonom araç moduna aldığınız zaman da bu sistem kullanılarak aracın kontrol mekanizmasının stabil bir şekilde çalışması sağlanacak. Kör noktaların son bulmasını ve otonom araç sistemlerinin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlaması beklenen teknolojinin patent açıklamasında da “aracın yan ayna işlevselliğini iyileştirme teknolojileri” gibi bir açıklamaya yer verildiğini ekleyelim.

Bu da demek oluyor ki Apple Car için belli başlı teknolojiler düşünülmeye devam ediyor. Daha önce Tesla ve Google otonom araç sistem projelerinden ayrılan çalışanları bünyesine kattığı söylenen Apple’ın yeni araçlarını ne zaman piyasaya süreceği konusunda ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

İLGİLİ HABER:  Apple ile Kevin Durant Ortaklığı Duyuruldu

Apple Car

Ünlü analist Ming-Chi Kuo tarafından daha önce paylaşılan bilgilerde yeni seri araçların 2023 yılına kadar geliştirileceği söylenmişti. 2023 yılında tanıtılması beklenen aracın, 2025 yılında ise yollarda yer alacağı iddiası var. Tabii ki bu iddialara karşın Apple Car için Apple tarafından resmi bir bilgi gelmediğini de söylemiş olalım. Markanın bu konuda ne zaman açıklama yapacağı tam bir soru işareti.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?