Apple Canlı Fotoğraflar İçin Yeni Desteğini Açıkladı

0
38
apple canlı fotoğraflar desteği

Apple’ın akıllı telefon modellerinde donanımsal olarak belli başlı özellikler diğer amiral gemisi serilerden geri kalan özellikler olarak gösterilse de aslında markanın akıllı telefonlarını da öne çıkaran birçok detay bulunuyor. Özellikle yeni seri akıllı telefonlarında Apple’ın öne çıkmasını sağlayan detaylar arasında en çok ilgi çekeni ise kamera özellikleri.

Geçtiğimiz sene yayınlanmış olmasına rağmen yeni gelen akıllı telefonların kameralarından daha iyi ya da başa baş mücadele edebilecek bir seriyi piyasaya süren Apple’ın genel olarak tüm akıllı telefon serilerinde kameralarını öne çıkaran farklı özellikleri bulunuyor. Markanın bu noktada kamera özelliklerini öne çıkaran detaylarından birisi de canlı fotoğraflar. İlk çıktıkları dönemde GIF sistemine rakip olan sistemin GIF kadar yaygınlaşmamasının nedeni ise tamamen Apple’ın içe dönük yapısı.

Apple Canlı Fotoğraf Desteğini Genişletiyor

İlk etapta sadece Apple’ın akıllı telefonları ve Apple’ın kendi uygulamaları içerisinde kullanılan canlı fotoğraflar özelliği son yıllarda yavaş yavaş desteğini de arttırmaya başladı.

apple canlı fotoğraflar desteği

İlk olarak geçtiğimiz dönemlerde Apple’a özel bir güncellemeyle beraber Instagram uygulamasına canlı foto desteği eklemesi hemen ardından Tumblr servisinin de benzer bir hamle yapması Apple’ın canlı fotoğraflar özelliğinin yaygınlaşmasını sağlamaya başladı. Tüm bunlarla beraber Apple’ın kullanıcılardan gelen istekler üzerine sistemlerinde yeni güncellemelere gittiği de ortaya çıktı.

İnternet Sitelerinde Canlı Fotoğraf Desteği

Şimdi ise markanın canlı fotoğrafları internet site sistemleri üzerinde yayınlamak için yeni bir geliştirici kodu yayınladığı ortaya çıktı. Apple’ın kullanıcıların canlı fotoğraflarını yayınlamak için sundukları yeni geliştirici kiti kullanarak sitelerinizde artık canlı fotoğraf desteği verebiliyorsunuz. Apple’ın yeni sistemiyle beraber sitelere canlı fotoğraf gösterme ayrıcalığı sunması markanın bu özelliği bir nevi açık hale getirmesini sağladı.

Tabi yine Apple geliştirici hesabı üzerinden kullanılabilecek olan yeni canlı fotoğraf desteği hakkında Apple detaylı bir açıklamada yayınladı. Hemen markanın geliştirici kiti hakkında bilgi almak hem de markanın bu konuda nasıl bir yol izlediğini görmek isterseniz bunun için Apple’ın sunduğu geliştirici sayfası olan LivePhotos sayfasını inceleyebilirsiniz.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?