Apple, Bulut Oyun Servisleri için Yeşil Işık Yaktı

0
86
Project xCloud iOS

Bulut oyun servisleri gelecekte çok popülerleşecek. O kadar popüler olacak ki firmaların yatırımları artıyor. Microsoft bu yatırımlar içerisinde bulunan markalardan bir tanesi. Project xCloud ile firma Xbox oyunlarının xCloud sistemi ile oynanılmasını sağlayacak.

Her platformda destek görmesine rağmen söz konusu servis için Apple’ın destek vermediğini de biliyoruz. Sadece Project xCloud için değil diğer bulut oyun servisleri için de Apple’ın onayı bulunmuyor.

Çünkü bu servislerin App Store hizmet şartlarına uymadığı söyleniyor. Daha yakın bir zamanda Google Stadia ve Project xCloud için Apple’ın açıklamalar yaptığını görmüştük ve sistemlerin desteklenmeyeceği kesinleşmişti. Fakat bu karardan dönülmüş gibi duruyor.

iOS 14 Şartlı Olarak Project xCloud Sistemini Destekleyecek

Yeni bilgilere göre iOS 14 işletim sistemi sonrasında bulut oyun servisleri desteklenecek. İlk olarak Project xCloud için destek gelecek. Fakat söylediğimiz gibi bu desteğin gelmesi ve sistemin iOS üzerinde kullanılması için bir şart olacak.

O şarta göre Project xCloud içerisinde yer alan tüm oyunların tek tek indirilebilir olması gerekecek. App Store üzerinden bu oyunların tek tek indirilmesi sağlandığı durumda ve diğer tüm App Store şartlarına da uyulması durumunda iOS işletim sistemi için de destek gelmiş olacak.

Project xCloud iOS

iOS işletim sisteminin bulut oyunlar için destek vermesi noktasında Project xCloud ilk adım gibi gözüküyor ama iOS 14 sonrasında bu sistem tutacak olursa, o zaman Google Stadia başta olmak üzere tüm bulut oyun hizmetleri iOS için destek verebilir.

Açıkçası daha netleşmesi gereken birçok kısım var. Apple’ın aldığı komisyonların durumu var. Bu komisyonlar diğer firmalardan farklı bir tepki görür mü o var. Kısacası var da var. Tüm şartların sağlanması ve anlaşma kurulması zaman alacaktır. Ama yeşil ışık gelmesi bile Apple için büyük bir gelişme.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch 2 Kullanıcılarına Müjdeli Haber

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?