Apple Bu Kez Güney Kore’den Darbe Yedi

0
82
Apple Güney Kore

iPhone akıllı telefonlarının bir iki nesil sonrasında yavaşlatıldığının açıklanmasının ardından yaşanan süreç bitmek bilmeden devam ediyor. İlk olarak eski iPhone modellerinin yavaşlatıldığının açıklanmasıyla başlayan skandallar zincirinde son olarak Fransa’nın soruşturmasını gördük. Sürekli olarak Apple’a tepkiler artarken, markanın en büyük tepkiyi ise Güney Kore’den aldığı ortaya çıktı. Samsung’un ana vatanı olarak bilinen Güney Kore üzerinden Apple’a açılan davaların ise rekor sayılara ulaştığı ortaya çıktı. Apple’a açılan davaların detaylarına geçelim.

Güney Kore’den Apple’a Şok Davalar

iPhone yavaşlatma konusunda alınan önlemler ve düşük ücretli batarya değiştirme kampanyalarının bile Güney Kore vatandaşlarına yeterli gelmemiş gibi gözüküyor. Öyle ki bu konuda davalara dahil olan kişi sayısının 370 bin kişi olduğu açıklandı. Olayın yaşanmasının üzerinden 1 ay gibi bir süre bile geçmemişken 370 bin kişinin Güney Kore’de dava sürecine dahil edildiğinin açıklanması, marka için kötü haberlerin geldiğinin en büyük göstergesi oldu.

Apple Güney Kore

Davanın karşılığında kullanıcılara ödenmesi gereken miktarın ise 2000 dolar olduğu açıklandı. 370 bin kullanıcıya ayrı ayrı 2000 dolar ödenmesi gerekecek. Güney Kore politikalarına göre firmaların kullanıcılara tüm güncellemeler ve sistemler hakkında detaylı olarak bilgilendirme yapması gerekiyor. Bu detaylı olarak bilgilendirmelerin yapılmasıyla beraber yazılımsal değişikliklerin yapılmasının mümkün olduğu biliniyor.

Hal böyle olunca haksız olan tarafın Apple olduğu da ortaya çıkıyor. Dava sürecinin ne zaman sonuçlanacağı ve nasıl sonuçlanacağı ise bir hayli merak konusu. Güney Kore’de ve Fransa’da derken Apple’a tepkilerin büyümesi, markanın bir süre sonra zorlu yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor. Apple’ın bundan sonraki süreçte en az zarar için nasıl adımlar atacağını göreceğiz.

İlginizi Çekebilir: iOS Star Wars Rivals Oyunu Duyuruldu

İLGİLİ HABER:  Apple, Yeni iPod Touch'u Bugün Duyuracak

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?