Donanım ve yazılımlarının yanı sıra artık uygulamalara da önem vermeye başlayan Apple, kendi geliştirdiği mobil işletim sistemi iOS için geliştirilen uygulamalara daha fazla önem vermeye başladı. Bu noktada artık uygulamaların niteliklerine de dikkat edeceğini açıklayan Apple, yaptığı bu açıklamadan sonra indirilmeyen ve yayıncısı tarafından da güncellenmeyen uygulamaları App Store mağazasından kaldıracağını belirtmişti.

App Store üzerinden güncel olmayan uygulamaların kaldırılması için çalışmalara da başlayan Apple, ilk çalışmasını da tamamladı. Yapılan çalışma sonrasında ise binlerce uygulama Apple tarafından uygulama mağazasından kaldırdı.

app-store-uygulamalarını-sildi

50 Bine Yakın Uygulama Kaldırıldı

Yapılan analizlerle beraber hangi uygulamaları kaldıracağına karar veren Apple, App store üzerinden şimdiye kadar 47 binin üzerinde uygulamayı kaldırdı. Güncellenmedikleri ve indirilme oranları epey düşük olduğu için kaldırılan tüm bu uygulamalar ise App Store üzerinden silinen uygulama sayısının %100 üzerinde artış göstermesine neden oldu.

İlk uygulama kaldırma işleminden sonra Apple’ın hangi alanlarda ne oranla uygulamaları sildiği de ortaya çıktı. Elde edilen verilere göre Apple, App Store mağazasından en çok oyun kategorisinde uygulama sildi. Silinen uygulamaların %28 gibi büyük bir çoğunluğu oyun kategorisinde olurken oyun kategorisini %9 oranları ile kitap ve eğlence kategorisi takip etti.

app-store-uygulamaları

Hemen her kategoride uygulamaları silen Apple’ın bundan sonraki aşamada da az kullanılan uygulamaları ve yayıncılarının güncellemediği uygulamaları kaldırmaya da devam edeceğini açıkladı. Bundan sonraki aşamalarda da uygulama silme işleminin devam edecek olması ise artık App Store üzerinde bulunan uygulamaların daha aktif uygulamalar olacağını gösteriyor.

Fakat bu durum uygulama geliştiricileri tarafından nasıl karşılanır merak konusu. Zira artık App Store üzerinde ilgi gören uygulamaların Apple tarafından da daha çok önem kazanacağı bir gerçek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?