Apple, Bilgi Sızdıran 12 Çalışanının İşine Son Verdi

1
50
Mac apple işlemci

Apple’ın yeni akıllı telefonları ve yeni yazılımları hakkında ara ara bilgilendirmeler yapılıyor. Fakat bu bilgilendirmeler Apple’ın resmi olarak yaptığı açıklamalar olmuyor. Bunun yerine markanın çalışanlarından veya Apple’a yakın kaynaklardan sızıntılar geldiğini görüyoruz.

Aslında diğer markalarla karşılaştırma yaptığımız zaman Apple’ın bu konuda biraz daha başarılı olduğunu söylemek gerekiyor. Yine de özellikle iPhone X modeli ve bir sonraki nesilde gelecek olan iPhone X modelleri hakkında çok fazla bilgi ortaya çıktı. Ayrıca markanın iOS 11 işletim sistemi içinde oldukça fazla bilginin sızdırıldığı görüldü. Ardı ardına gelen bu sızıntı haberlerinden sonra ise Apple, çok ciddi bir karara imza attı. Markanın yaşananlardan sonra çalışanlarını işten çıkardığı ortaya çıktı.

Apple 12 Kişiyle Yollarını Ayırdı

Apple’ın sızıntılardan sorumlu tuttuğu 12 çalışanını işten çıkardığı belirtiliyor. Markanın 12 çalışanı işten çıkarmasının ardından bir uyarı metni de yayınlandığı belirtiliyor.

Apple

Yayınlanan uyarı metninin ise oldukça sert olduğunu belirtelim. Bir daha dışarı bilgi sızmaması için çok sert uyarılar yapan Apple’ın çalışanları için yayınladığı belirtilen uyarı metni ise şöyle;

“Geçtiğimiz ay Apple, Apple’ın yazılım yol haritasıyla ilgili gizli ve gizli bir toplantıdan ayrıntıları sızdırmaktan sorumlu çalışanı yakaladı ve işten çıkardı. Yüzlerce yazılım mühendisi katılıyordu ve binlerce örgüt daha işlemin ayrıntılarını aldı. Bir kişi güvenine ihanet etti.

Toplantıyı bir muhabire sızdıran çalışan daha sonra Apple müfettişlerine yaptığı açıklamada, onun keşfedilemeyeceğini düşündüğü için yaptığını söyledi. Ama ister sızan insanlar – ister Apple çalışanları, yükleniciler veya tedarikçiler olsun – yakalanırlar ve her zamankinden daha hızlı yakalanırlar.

Çoğu durumda, sızıntı direk çalışanın açıklamalarından neden olmaz. Bunun yerine, Apple için çalışan kişiler genellikle onları, LinkedIn, Twitter ve Facebook gibi profesyonel ve sosyal ağlarda arkadaşlarıyla paylaşan ve bilgi almaya çalışan basın, analistler ve blog yazarları tarafından hedefleniyor. Bu yabancıların başarısı, Apple’ın sırlarını sizden alarak ve onları halka açarak ölçülür. Yayımlanmamış bir Apple ürünü hakkında bir bilgi, bir yayın için kitlesel trafik oluşturabilir ve onu paylaşan blogcuya veya muhabire maddi olarak yarar sağlayabilir. Ama sızan Apple çalışanının kaybedecek çok şeyi var.

Bir sızıntının etkisi, bir proje üzerinde çalışan insanların çok ötesine gider.

Apple’ın çalışmasının sızdırılması, Apple’daki herkesi ve Apple ürünlerini yaratma konusunda harcadıkları yılları zayıflatıyor. “Binlerce insan, her büyük yazılımın piyasaya sürülmesini sağlamak için aylarca yorulmadan çalışıyor” diyor UIKit, ekibinin çalışması geçtiğimiz sonbaharda iOS 11 sızıntısının bir parçası olan Josh Shaffer. “Sızıntı görmek hepimiz için yıkıcıdır.”

Bir sızıntının etkisi, belirli bir proje üzerinde çalışan insanların ötesine geçer – şirket genelinde hissedilir. Yeni bir ürün hakkında sızdırılmış bilgiler mevcut modelin satışlarını olumsuz yönde etkileyebilir; Rakip firmalara rekabetçi bir tepki vermeye başlamak için daha fazla zaman verir ve geldiğinde yeni ürünün daha az satışına yol açıyor. Ürün Pazarlama’dan Greg Joswiak, “Müşterilerimize ürünün neden harika olduğunu ve bunun bir başkası tarafından yetersiz şekilde yapılmadığını söylemek için şans istiyoruz” diyor.

Apple’ın yatırımları, şirketin sızıntıları tespit etme ve yakalama yeteneği üzerinde muazzam bir etki yarattı. Geçtiğimiz Eylül ayının özel etkinliğinden hemen önce, bir çalışan iOS 11’in altın ustasına bir bağlantıyı basına sızdırdı, yine yakalanmayacağına inanarak. Yayımlanmamış işletim sistemi, yakında piyasaya sürülecek olan iPhone X’in de dahil olduğu yazılım ve donanımları ayrıntılı olarak açıkladı. Günler içinde, sızıntı bir iç soruşturma yoluyla tespit edildi ve işten atıldı. Global Security’nin dijital forensics’i, iPhone X, iPad Pro ve AirPods gibi yeni ürünlerle ilgili gizli bilgileri besleyen birçok çalışanın 9to5Mac adresindeki bir blogcuya ulaşmasına yardımcı oldu.

Geçen yıl Apple 29 sızıntıyı yakaladı.

Tedarik zincirindeki sızıntılar da yakalanıyor. Global Güvenlik, Apple’ın fikri mülkiyetinin çalınmasını engellemek ve erişimini aşmaya çalışan kişileri tanımlamak için tedarikçilerle el ele çalışmıştır. Ayrıca, hem fiziksel hem de teknolojik açıdan güvenlik açıklarını tanımlamak ve güvenlik düzeylerinin Apple’ın beklentilerini karşıladığını veya aşmasını sağlamak için tedarikçilerle işbirliği yaptılar. Bu programlar, fabrikalardaki prototiplerin ve ürünlerin çalınmasını neredeyse ortadan kaldırmış, sızıntı yapanları yakalamış ve birçok insanın sızmasını önlemiştir.

Sızıntıcılar sadece Apple’daki işlerini kaybetmezler. Bazı durumlarda, her ikisi de federal suçlar olarak sınıflandırılan ticari sırların ağ hırsızlığı ve çalınması için hapis cezası ve büyük para cezalarıyla karşı karşıyadır. 2017 yılında, Apple 29 sızıntıyı yakaladı. Bunlardan 12’si tutuklandı. Bunlar arasında Apple çalışanları, yükleniciler ve Apple’ın tedarik zincirindeki bazı ortaklar vardı. Bu insanlar sadece işlerini kaybetmekle kalmıyor, başka yerlerde iş bulmakta zorlanıyorlar. Global Güvenlik’ten Tom Moyer, “Sızmanın olası suçlu sonuçları gerçek” diyor ve bu kişisel ve profesyonel kimliğinizin bir parçası haline gelebilir. ”

Ciddi sonuçlar taşırken, sızıntılar tamamen önlenebilir. Onlar, eylemlerinin etkisini dikkate almayan birisinin kararının sonucudur. Joswiak, “Herkes Apple’ın hayatlarının en iyi işini yapması için geliyor – bu şirketteki 135.000 kişinin bir araya geldiği konuya önem veriyor ve katkıda bulunuyor” diyor. “Bu katkıları onurlandırmak için en iyi yol, sızıntı değil.”

Apple

Uzunca bir açıklamanın yayınlandığını görüyoruz. Genel olarak Apple’ın bu açıklamalarda çalışanlarını uyardığı ve sadece işten atılmakla kalmayıp, hukuki olarak da sorunlarla karşılaşabileceklerini vurguladıklarını görüyoruz. Bakalım bundan sonra yeni modeller için sızıntıların önüne geçmede, açıklamalar ne kadar başarılı olacak.

İlginizi Çekebilir: Firefox iOS İzleme Koruması Konusunda İddialı

Diş beyazlatma

1 YORUM

  1. İbrahim Bey, ilginiz ve bilgilendirmeniz güzel ancak metni google translete ile çevirmek yerine bir çevirmen kullansaydınız çok daha iyi olurdu. Bu kadar devrik cümle hoş görünmüyor. Teşekkürler

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?