Apple Beklenen Düşüşü Yaşamaya Başladı

0
48

Birçok alanda teknoloji ürünü üretmesine karşın en çok akıllı telefonları ile ön plana çıkan Apple, artık neredeyse iPhone serisini başlı başına bir marka haline getirdi. Telefonun ilk versiyonunun çıkışından bu yana sürekli olarak geliştirilen ve artık bu alanın en köklü modellerinden biri haline gelen iPhone serisinin son olarak iPhone 7 akıllı telefonları ile piyasaya girdiğini de biliyoruz. Fakat tüm değişikliklerine ve tüm reklam çalışmaların rağmen baştan beri iPhone 7 serisinin daha satışa çıkmadan önce eski seri iPhone telefonlara göre biraz daha sönük kaldığını da söylemek gerek.

Öyle ki henüz telefon satışa dahi çıkmadan Apple’ın açıklanan tahmini satış rakamlarında da bir önceki modele göre oldukça düşük tahminlerin yapılması beklenen durumu ortaya koymuştu. Tüm bu beklentilerin ilk aylarda tam tersi şekilde geliştiğini de söylemek gerek. Fakat bu durumda Apple’ın değil doğrudan Samsung’un etkisi var. Note 7 üretimini durdurmasıyla beraber bir nevi Samsung’un Apple’ın satışlarını yükselttiği de bir gerçek.

iPhone-7-satışları

Çin Genelinde Satışlar Düştü

Fakat tüm bu duruma rağmen sonunda beklenen senaryo yavaş yavaş gelişmeye başladı. Zira henüz satışa çıkışının ilk aylarına girmişken iPhone 7 satışları şimdiden %5 ile %15 arasında gerileme göstermeye başladı. Satış konusunda en büyük gerilemenin yaşandığı bölge ise Çin oldu. Hem Trump’ın başka seçilmesi ile Çin, Amerika arasındaki ticaretin azalacağının düşünülmesi hem de iPhone 7’nin bu bölgede tahmin edildiği gibi beklenen ilgiyi görmemesi aslında satışların düşmesini açıklıyor.

iPhone-7-satışları

Düşüş Devam Eder Mi?

Sadece Çin genelinde değil dünya genelinde belli bir oranda satışlarında gerileme yaşanan iPhone 7 serisinin bu durumunun devam edip etmeyeceği de merak konusu. Tabi ki ilk çıkış döneminde elde edilen satış yükselişi çıkıştan 1-2 ay sonra beklenemez. Fakat bu oranda bir düşüşün olması da net bir şekilde iPhone 7 serisine gösterilen ilginin azaldığını ortaya koyuyor. Yani diğer bir değişle bu durumdan sonra yeniden serinin satışlarının yukarı yönde seyretmesi zor bir ihtimal olarak gösterilebilir.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7'de Olmasını Beklediğimiz O Özellikler

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?