Apple Arttırılmış Gerçeklik Alanına Yöneliyor

0
48

Akıllı telefon serisinin 10.yılını kısa süre sonra kutlamaya hazırlanan Apple şimdiden yeni seri akıllı telefonları için çalışmalara başladı. Henüz bir detay vermese de 10.yıla özel olarak gelmesi beklenen iPhone 8 modelleri üzerinde sıkı bir çalışma yürüten Apple’ın tek yöneldiği alanın ise bu olmadığını da belirtmek gerek. Zira Apple şimdilerde de sessiz sedasız bir teknoloji üzerinde daha çalışmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan çalışmalara göre Apple’ın şimdilerde akıllı gözlük teknolojileri üzerinde çalışmalar sürdürdüğünü de belirtelim.

Google Glass serisi akıllı gözlüklere benzer bir teknoloji üzerinde çalıştığı belirtilen ve akıllı telefonları ile tam uyum içerisinde çalışması beklenen Apple akıllı gözlüklerinin ise detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Apple’a oldukça yakın kaynaklar tarafından verilen bilgilere göre Apple sanal gerçeklik üzerine tasarlanacağı düşünülen akıllı gözlükleri aslında sanal gerçeklik üzerine yoğunlaşmayacak.

Sanal Gerçeklik Apple İçin Gereksiz Görülüyor

Apple’a göre sanal gerçeklik teknolojisi şu aşamada gereksiz bir teknoloji ve teknoloji devi bunun yerine yeni bir teknoloji üzerinde çalışmaya başladı. Aslında daha köklü bir teknoloji olan arttırılmış gerçeklik üzerine çalışmalar yapan Apple, böylelikle aslında bir nevi sanal gerçeklik dünyası ile kullanıcıların etkileşim içerisinde olacağını düşündüğü teknolojiler geliştirmeye yöneldi.

Sanal-Gerçeklik-Apple

Apple’ın bu kararının ardından akıllı gözlük beklentileri de oldukça değişti. Zira ilk etapta sadece sanal gerçeklik ile akıllı teknolojileri bir araya getireceği düşünülen akıllı gözlüklerin tüm bu açıklamalardan sonra arttırılmış gerçeklik alanına yöneldiğini de belirtmek gerekiyor. Hem oyunlar hem de Apple uygulamalarına tam olarak uyum sağlaması beklenen akıllı gözlüklerin uygulama desteği konusunda da arttırılmış gerçeklik teknolojisinden yararlanması bekleniyor.

Tıpkı Microsoft’un Hololens adı verilen gözlüklerinde kullanılan teknolojilerde olduğu gibi kullanıcıların bir nevi uygulamalar ve oyunlarla etkileşim içerisinde olmasını sağlayacak olan yeni teknoloji için şu an Apple’ın bir tarih göstermediğini de belirtelim. Arttırılmış gerçeklik alanında en başarılı ürünlerden biri olması beklenen Apple akıllı gözlüklerinin çıkışı için ise Apple’ın çok uzun bir süre beklemeyeceği de düşünülüyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone 9 Tanıtım Tarihi Paylaşıldı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?