Apple Artırılmış Gerçeklik Üzerine Çalışmalarını Artırdı

0
65

Sanal gerçeklik teknolojileri son dönemde bir hayli yaygınlaşmaya başlayan teknolojiler olarak dikkat çekmekte. Sanal gerçeklik teknolojileri bir yana dursun bunun dışında son dönemde ikinci perde olarak gösterilen artırılmış gerçeklik uygulamalarını da görmekteyiz. Artırılmış gerçeklik adına atılan adımlar ise şu an için sınırlı. Microsoft’un Hololens kaskları, Pokemon Go oyunu derken bu alanda biraz daha sınırlı bir teknoloji ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Fakat bir yandan da söz konusu teknolojilerin üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalara adım atan markalardan birisi de Apple. iPhone 8 akıllı telefonları ile beraber Apple Artırılmış Gerçeklik uygulamalarına da adım atacağını zaten işaret etmişti.

Apple Artırılmış Gerçeklik Ne Durumda?

Resmiyet kazanmasa da sürekli olarak artırılmış gerçeklik sistemi ile beraber geleceği ve hatta kameralarının bunun için özel olarak tasarlanmış olan 3D sistemleri ile donatılacağı iddia edilen Apple’ın hakkında ortaya atılan tüm bu iddialar ise yavaş yavaş gerçeklik kazanmaya başladı.

Apple Artırılmış Gerçeklik

 

İş dünyasının önemli kaynaklarından yapılan açıklamalara ve Apple insider gibi Apple’ı yakından takip eden kaynaklara göre teknoloji devi bu konuda sıkı bir çalışma yapmak için kadrosunu genişletti. Atılan adımlarla beraber Apple Artırılmış Gerçeklik çalışması için markanın 1000 mühendisle çalıştığı iddiaları ise gündem oldu. Tüm bu iddialar ise Apple’ın ne kadar kararlı olduğunu gösterecek cinsten.

Sistem Hakkında İddialar Neler?

Tüm bunlarla beraber iPhone 8 akıllı telefonlarında kullanılacağı düşünülen yeni seri artırılmış gerçeklik uygulaması hakkında ilk iddialara göre sistem özellikle haritalar uygulamasında kullanılacak. Yine iddialara göre haritalar üzerinde yer alan sistemde tüm görseller 3D şeklinde görüntülenecek ve kameranız ile beraber haritalar üzerinde görüntülenen binalar üzerinde görüntüleri değiştirebileceksiniz.

Yani bir nevi telefonunuzu sağa sola çevirerek sağa sola bakmanızın imkanı olacak. Yine adres tariflerinde kullanılacak olan sistemde 3D olarak hareket etmek ve benzeri yönetim sistemlerinin de mümkün olması bekleniyor. Konu hakkında nasıl bir teknoloji sunulacağı henüz bu iddialarla sınırlı. Fakat bunun dışında kesin olan bir durum var o da Apple’ın yeni akıllı telefonlarının kamera teknolojileri için çok daha yoğun bir çalışma yapmakta. Apple Artırılmış Gerçeklik sistemleri de buna dahil.

İLGİLİ HABER:  iPhone XR mı iPhone 8 Plus mı? iPhone XR Beklemeye Değer Mi?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?