Apple’ın Devrim Yaratacak Yeni Teknolojisi Artırılmış Gerçeklik (AR) Hakkında 4 Gerçek

0
96
Apple AR Teknolojisi
Apple AR Teknolojisi

Apple yönetim kurulu başkanı Tim Cook, geçmişte artırılmış gerçekliğin (AR) potansiyelinden birçok kez bahsetti. Cook, AR’nin iPhone kadar büyük bir fırsat haline gelebileceğini her fırsatta dile getirdi. Bu nedenle, Apple’ın geliştiricilerin iOS 11 için artırılmış gerçeklik uygulamaları oluşturmalarına izin vermek adına ARKit adında yeni bir araç seti çıkardığını açıklaması sürpriz olmadı. AR’nin özellikleri, bu yılın ilerleyen aylarında iOS 11’in piyasaya sürülmesiyle birlikte belli olacak. Yazılım iPhone8, iPhone 7S ve 7S Plus’a önceden yüklenmiş olarak gelebilir.

#1. AR ile ne yapabilirsiniz?

Mevcut iPhone’lar ve iPad’ler AR uygulamalarını çalıştırabilecek olsa da, devrim niteliğindeki teknolojiden tam olarak yararlanmak için gerekli donanıma sahip olan cihaz iPhone 8 olacak. Çoğu kişi AR oyunu Pokemon Go’dan dolayı artırılmış gerçekliğin oyunlarla ilgili olduğunu düşünüyor. Ancak AR oyunlardan çok daha fazlasını sunuyor olacak. Aslında, AR ile yapabileceklerinizin sınırsız olduğunu söyleyebiliriz.

Sanal gerçeklik (VR), sizi gerçek dünyadan kopararak sürükleyici bir deneyim sunuyor. Ancak AR daha gerçekçi ve sosyal. Çevrenizdeki gerçek dünyaya sanal bir bilgi katmanı ekliyor. Örneğin, iPhone kameranızı bir restorana tutarak, menü ve mekan hakkındaki yorumları görebilirsiniz. Ya da gerçek bir masaya sanal bir fincan kahve koyabilirsiniz.

Satın almayı düşündüğünüz bir ayakkabının sizde nasıl göründüğünü görmek için, alışveriş yaparken iPhone’unuzda veya iPad’inizde AR kullanabilirsiniz. Ya da yeni bir mobilya veya televizyonun oturma odanızda nasıl görüneceğini görmek için…

#2. iPhone 8 AR İçin Donanım Bileşenlerine Sahip Olacak

Apple, WWDC’de, ARKit’in gezegendeki en büyük AR platformu haline geleceğini söyledi. Çünkü bu araç, iOS 11 ile uyumlu tüm cihazlarda çalışacak. IPhone 8’in tasarımı yıllar içinde çarpıcı değişiklikler geçirecek. Yüz tanıma ve artırılmış gerçeklik için yeni 3D algılama modüllerine sahip olacak. iPhone 7 Plus için ikili kamera modülleri üreten LG Innotek, iPhone 8 için 3D algılama modülleri üretmek için şimdiden planlama yapmaya başladı. Ayrıca Bosch Apple için çeşitli sensörler üzerinde çalışıyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone 11 için Eski Telefonu Getir Yeniyi Götür Kampanyası Başladı

3D algılayıcı, telefonun kamerasının derinliği algılamasına ve AR için gerekli olan 3D alanı anlamasına olanak tanıyor. KGI Menkul Kıymetler analisti Ming-Chi Kuo, 3D algılayıcının bir 3D oyun sırasında bir 3D selfie çekmek ve oyundaki karakterin başını kendi başınızla değiştirmek gibi çeşitli amaçlarla kullanılabileceğini söylüyor. AR sohbetlerden fotoğraflara, 3D oyunlara, haritalara ve çevrimiçi alışverişe kadar birçok şeyi kapsıyor.

Arka paneldeki çift kamera sistemi, AR uygulamalarını desteklemek için yatay olarak değil, dikey olarak düzenlenecek. Sızdırılan iPhone 8 CAD görüntüleri, LED flaşının ve mikrofonunun arka kamera çıkıntısının bir parçası olacağını gösteriyor.

#3. Apple Yıllardır AR’ye Yatırım Yapıyor

Cupertino merkezli şirket, AR alanındaki yeteneklerini geliştirmek için bir takım stratejik satın almalar yaptı. 2015 yılında bilgisayarlı görü ve makine öğrenimi girişimi Perceptio’yu satın aldı. Aynı yıl hareket algılama firması Faceshift’i satın aldı. Ayrıca AR kamera yazılımı üreten FlyBy Media ve AR yazılımı geliştiren Metaio’yu satın aldı.

#4. iPhone 8 Büyük Bir “Paradigma Kayması”na Öncülük Edecek

Loup Ventures’ın ünlü analisti Gene Munster, CNBC’ye yılın ilk döneminde verdiği röportajda, “iPhone paradigma kaymasına yol açacak. iPhone 8 artırılmış gerçekliğin temeli olacak. Bu yeni teknoloji, önümüzdeki birkaç yıl boyunca Apple’ın satışları için bir katalizör olmayacak, ancak bilgisayar dünyasındaki bir sonraki devrim olacak.” diye konuştu.

Munster, Apple’ın artırılmış gerçeklikte rakiplerine kıyasla önemli bir yere sahip olduğuna inanıyor. Global Market Insights’a göre, artırılmış gerçeklik pazarının 2024 yılına kadar 165 milyar dolar değerine ulaşacağı tahmin ediliyor. Munster, AR cihazlarının uzun vadede iPhone’un yerini alacağını belirtiyor.

Ayrıca iPhone 8 kablosuz şarj etme, çerçevesiz ve Touch ID’ye entegre bir OLED ekran ve fiziksel olmayan bir Ana Ekran butonu gibi heyecan verici yeni özelliklere sahip olacak.

İlginizi çekebiliriOS 11’in iPhone 8’in Nasıl Olacağı Hakkında Verdiği 9 İpucu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?