Kullanıcı verilerinin güvenliği konusunda en iddialı firmalardan biri Apple olarak biliniyordu. Kullanıcılarının bilgilerini hiçbir doğrultuda paylaşmama konusunda şirket politikaları da olduğu bilinen firma bu nedenle FBI ile sorunlar bile yaşamıştı. Kullanıcı verilerini kimseyle paylaşmadığı konusunda en güvenilir firmalardan biri olduğu belirtilen Apple için geçtiğimiz günlerde ise şok bir iddia ortaya atıldı. Rus araştırmacılar tarafından ortaya atılan bilgilere göre Apple’ın tüm kullanıcılarının aramalarını kayıt altına aldığı belirtilmişti.

Hatta Apple’ın bu kayıtları 4 ay süre ile sakladığı ve hatta biraz daha ileri giderek iCloud üzerinden tüm bu verileri depoladığı da belirtilmişti. Sistemin iCloud kullanmayan kullanıcılarda bile geçerli olduğunu açıklanmasıyla beraber gözler Apple çevrildi.

Binlerce Şikayet Mesajı Gönderildi

Konu hakkında ise Apple’a binlerce kullanıcısından mesajlar gönderildi. Hatta bazı kullanıcılar Apple’ı şikayet etmeye bile varan haberlerle gündem oldu. Apple’ın konunun uzamasından sonra yasal olarak da sıkıntılı günler geçireceği iddia edildi. Tüm bu haberlere rağmen Apple tarafından bir açıklama yapılmaması ise kafaları iyice karıştırmış ve hatta Apple’ın bir nevi iddiaları kabul ettiği düşüncesi de oluşmuştu.

Apple-arama-iddiaları

Apple ise nihayet beklenen açıklamayı yaptı. Şirket tarafından yapılan açıklama sonrasında kullanıcıların arama verilerinden yararlanıldığı doğrulandı. Fakat Apple bu bilgilerin depolanmadığını ve diğer Apple ürünleri için kullanıldığını belirtti. Sadece diğer Apple ürünlerinde en iyi deneyimi sunmak için kullanıldığı iddia edilen verilerin depolanmadığını söylese de bu konuda net bir bilgi paylaşımı da yapmayan Apple’ın kullanıcıları pek de tatmin etmediğini belirtelim.

Gizlilik İhlali Söz Konusu Değil

Yapılan açıklamanın devamında Apple, kesinlikle kullanıcıların gizliliğini ihlal etmediklerini belirterek kesinlikle kullanıcıları izlemediğini de belirtti. Apple’ın yaptığı tüm bu açıklamalar ile beraber Apple kullanıcı verilerini izleyip izlemediği konusu hala kafaları karıştıran bir konu olarak kaldı. Apple’ın bundan sonra kullanıcılardan nasıl tepkiler alacağı ve bu durumun satışları etkileyip etkilemeyeceği de merak konusu. Zira ortaya atılan iddialar oldukça önem verilmesi gereken iddialar olarak dikkat çekmekte.

1 YORUM

  1. Telefonum yurddısı malasef arada müzik dinlerken ses birden gidiyor ama telefon kilit sesi calısır durumda bu sorun oldugunda gelen aramalarda ses cıkmıyor ve bu sorun oldugunda reset atmaktan baska carem olmuyor ..

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?