Apple Araçlarında Nasıl Bir Yol İzleneceği Belli Oldu

0
30
apple otonom araç

Akıllı telefon devi Apple için geçtiğimiz günlerde yeni bir iddia gündeme geldi. Apple’ı daha çok akıllı telefonlarıyla ya da benzeri teknolojik ürünleriyle tanıyoruz fakat son gelen iddialar markanın aslında çok daha geniş kapsamlı planları olduğunu ortaya koydu. Daha öncede haberini yaptığımız konudan kısaca bahsetmek gerekirse Apple’ın otonom araç denemeleri için Kaliforniya’da izin aldığı ve bu izinlerle Lexus araçlar üzerinde denemelere başlanacağı duymuştuk. Haberin ve konunun detaylarını bu konuda ki yazımızda bulabilirsiniz.

Bakınız: Apple sürücüsüz otomobil izni aldı

Bu iddiaların doğruluk payı ne derece de bilinmezken şimdi ise tüm bu iddialardan sonra Apple’ın otonom araç planı da ortaya çıktı. Bir nevi iddialar doğrulanmış oldu.

Apple 7 Aşamalı Doğrulama Kullanacak

Bu noktada markanın aslında Apple otonom araçları üzerinde sıkı bir çalışma yaptığı ortaya çıktı. Doğrudan paylaşılan haberde Apple’ın nasıl bir sistem üzerinde çalıştığı da olduğu gibi aktarılmış durumda. Aşama aşama ele alınan araç sistemlerinin 7 aşama ile kullanıcılara duyurulduğu belirtiliyor.

Apple’ın olduğu iddia edilen bu sürüş testlerinin görsellerine göre markanın sadece yarı otonom sistemi üzerinde çalışmadığı da görülüyor. Apple’ın aracın kontrolünü tamamen araca bırakmadığı sürücünün de kontrolünde bir otonom araç sistemini ele aldığı görülüyor. Apple’ın sürücüsüz araç teknolojisi için insan etkisini de göz önüne aldığını görüyoruz. Tüm bu değerlerle beraber markanın otonom araç sistemlerini değiştiremeye odaklı bir çalışma yaptığını da görüyoruz.

apple otonom araç testleri

Markanın son yapmak istediği araç testlerinin de bu sistemle beraber sürücülerle yapılacağı ortaya çıkmış oldu. Doğrudan Lexus araçlarında kullanılan otonom sistemin 6 ayrı profesyonel sürücü ile test edileceği belirtiliyor. İddialar doğruysa sürücülerin 7 aşamalı testlerde başarılı olması durumunda Apple’ın yeni araçlarını da kullanıma sunmaya başlayacağı belirtiliyor.

Apple’ın otonom araçları için kendi üretimi araçları mı kullanacağı yoksa başka araçlara kendi otonom sistemini entegre edecek bir çalışma mı yapacağı da bilinmiyor. Belki de çok kısa süre sonra Apple’ın akıllı telefonları gibi araçlar için otonom araç sistemi paketleri sattığını bile görebiliriz. Bunun için testlerin sonuçlarının Apple tarafından paylaşılmasını beklemek gerekiyor.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?