Apple AR T288 Gözlükleri İçin Çalışmalar Başladı

0
67

Yaklaşık iki yıldır Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlükleri konusunda çalıştığı konusunda bilgiler ortaya çıkıyor. Fakat iki yıllık bu süreç içerisinde markanın bir türlü gözlükleriyle ilgili resmi bir açıklama yapmadığını da biliyoruz. Sanal gerçeklik teknolojisi bir yana, doğrudan artırılmış gerçeklik teknolojisine geçen ve bunun için de ARKit sistemini duyuran Apple’ın, AR gözlükleri için ise önümüzdeki sene son sene olacağı bilgisi geldi. Markanın tüm bu iddiaları doğrulayacak olan gözlükleri için çoktan çalışmalara başladığı ve gözlüklerinde “AR T288” kodu ile geleceği ortaya çıktı. Bu bilgiler nasıl ortaya çıktı? Gözlüklerin özellikleri hakkında tahminlere geçelim.

AR T288 Gözlükleri Gelecek Mi?

İddiaların ortaya çıkmasının nedeni CES 2018 kapsamında Apple’ın tedarikçilerle yapılan toplantılara katılmış olması. AR T288 adlı bir cihaz üzerinde çalıştığı ve bunun içinde sanal gerçeklik gözlüklerinin parça tedarikçileriyle bir araya geldiği belirtilen markanın, tamamen bağımsız bir gözlük seti sunacağı iddiası var. arOS ya da rOS gibi bir işletim sistemiyle beraber, kendi yazılımlarını ve ARKit desteğini ekleyeceği bir gözlük modeli üzerinde çalışmalarının devam ettiği belirtilen Apple’ın, bu gözlüklerde nasıl sistemler kullanacağı konusunda ise çok az detaylar var.

“AR T288”

Yapılan toplantı sonrasında tedarikçilerden istenen parçalara göre AR T288 gözlüklerinde kullanılacak olan tam bağımsız yapı sayesinde, iPhone ya da Mac cihazlarına gerek kalmayacak. Gözlük başlı başına bir aksesuar ya da bir sistem olarak kullanılacak. Sadece AR kitine mi sahip olacak bilinmiyor fakat gözlüklerin daha işlevsel özellikleri de olabilir.

Örneğin telefon konuşmalarında görüntülü görüşmeleri doğrudan AR gerçeklik ortamında yansıtan veya film, video gibi ögeleri çok daha farklı çalıştıran sistemler karşımıza çıkabilir. Tabii ki bunlar için Apple’ın tanıtım yapması gerekiyor. Her zaman olduğu gibi yeni iPhone modelleri gibi bu serilerin de özellikleri uzun süre tartışılmaya ve konuşulmaya devam edecek gibi. En azından yeni serinin donanım özelliklerinin ortaya çıkmasına kadar birçok iddia daha gündeme gelecektir.

İLGİLİ HABER:  iOS 11 Kullanan, İşlev Alanlı Harika iPhone 8 Konsepti

İlginizi Çekebilir: App Store Üzerinde Ücretsiz Uygulama Deneme Dönemi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?