iOS 11 sonrasında Apple, uzun süredir beklenen artırılmış gerçeklik teknolojisine geçiş yaptı. Sanal gerçeklik teknolojisine uzun süre kayıtsız kalmasına rağmen, artırılmış gerçeklik teknolojisiyle kendisini affettiren Apple, şimdi ise bu alanda donanım ürünleri üzerinde çalışıyor. Uzun süredir konuşulan iddialara göre Apple AR gözlüklerinin çalışmaları devam etmekte ve Apple sürekli yeni bir patent almakta.

Daha önce alınan bu patentler hakkında bilgiler paylaşmıştık. Tüm patent görselleri sonrasında, kask tipi bir Apple AR gözlük serisinin geleceği üzerinde yoğunlaşılmıştı. Fakat son patent görsellerinde, kast tipi değil güneş gözlüğü gibi bir gözlük geleceği görüldü. Bunun üzerine ise hemen bir konsept çalışması yapıldığı açıklandı.

Apple AR Konsept Çalışması

Yeni hazırlanan Apple AR konsept görsellerine göre güneş gözlüğünü yansıtan bir akıllı gözlük modeliyle karşı karşıya kalacağız. Gözlüklerin yan kısımlarında kamera alanının yer aldığı ve bu kamera alanlarının ise AR sistemiyle bağlantılı olarak çalışacağı görülüyor.

Apple AR gözlük

Muhtemelen akıllı telefonlara ya da tabletlere bağlanması için özel bir kablosuz bağlantı sistemi kullanması muhtemelen olan akıllı gözlüklerin, cam kısmında ise incecik bir yapı kullanması olası.

Apple AR gözlük

Apple AR gözlükleri için hazırlanan konsept çalışmalarında da bunun vurgusu yapılmış durumda. Kullanıcıların gözlük camlarından artırılmış gerçeklik görüntülerini görebileceği üzerinde durulan çalışmalarda, genel olarak çok daha ince bir çerçeve kullanılacağı görülüyor.

Apple AR gözlük

Gerek çerçevesi gerekse de teknolojisi kısmında çok başarılı bir Apple AR gözlüğünün geleceği üzerinde duran konsept çalışmasının ne kadar gerçeği yansıtacağı ise merak konusu. Kesin olan bir şey varsa bu tür bir ürünle gelecek olursa Apple’ın çok ciddi bir oranda satış elde edeceği. Benzer bir ürün görmek pek mümkün olmadı. Snapchat tarafından sunulan akıllı gözlüklerinde bu tasarımdan çok uzak olduğunu söylemek gerekiyor.

İLGİLİ HABER:  Apple'ın ilk AR ürününü 2018 de geliştirilebilir

İlginizi Çekebilir: Apple’ın Departmanları Taşınmaya Başladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?