Apple’ın artırılmış gerçeklik ya da direk olarak sanal gerçeklik gözlükleri üzerinde çalıştığı uzun süredir biliniyor. Sanal gerçeklik konusunda biraz daha geç kaldığı konuşulan akıllı telefon devinin, geçen seneyle beraber artırılmış gerçeklik teknolojileri konusunda ise isteneni verdiği ve ARKit yazılımlarını sunduğunu gördük. Artırılmış gerçeklik sistemine geçiş yapan markanın, sanal gerçeklik için olmasa bile arttırılmış gerçeklik teknolojileri konusunda bir de donanım ürünü geliştirileceği üzerinde görüş giderek güçleniyor. Daha önce bu konuda ortaya çıkan detaylar bir yana, bu kez Apple AR Gözlükleri için en net patent görsellerinin paylaşıldığı görüldü.

Apple AR Gözlükleri Nasıl Olacak?

Patent görsellerine baktığımız zaman Apple’ın hem şık hem de çok katmanlı bir gözlük yapısı sunduğunu görmek mümkün olacak. Patent görsellerinde derinlemesine çok fazla bilgi elde etmek mümkün değil ancak görünen o ki standart gözlük üstü kullanılabilir bir cihaz ile karşı karşıya olacağız. Bu şekilde hem daha rahat bir kullanım hem de yeni bir optik sistemi sunulmuş olacak.

Apple AR Gözlükleri

Catadioptric optik kullanımı yaparak, çok daha az alanla çok daha net görüntü verebileceği belirtilen gözlüklerin, kaba VR kasklarına göre günlük kullanımlar için çok daha rahat olması bekleniyor. Tabii ki sensörler için özel bir alanın ayrılmış olduğunu da ekleyelim. Özel sensör alanları için ayrılan kısma bakacak olursak, Apple AR Gözlükleri, göz takip sistemi ve hareketli takip sistemleri gibi ayrıcalıklı teknolojilerde sunacak.

Apple AR Gözlükleri

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik boyutlarının ne düzeyde olacağı, bunun için tam olarak nasıl bir teknoloji sunulacağı kısmı ise şimdilik soru işareti. Muhtemelen uzun süre dayanacak pil kapasitesi bulunan ve iPhone ile kablosuz bağlantı kurabilen Apple AR Gözlüklerini göreceğiz. Tüm bunlar için Apple’ın yeni teknolojisini açıklamasını beklemek gerekiyor. Bu konuda açıklamaların, daha doğrusu tanıtımların ne zaman yapılabileceği kısmında ise bir bilgi yok.

İLGİLİ HABER:  Apple View-Master Virtual Reality Hamlesi İle Şaşırttı

İlginizi Çekebilir:  YouTube Reklam Sistemi İçin Yeni Dönem

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?