Apple AR Başlığı Çok İddialı Geliyor

0
57
Apple AR Başlığı

Artırılmış gerçeklik teknolojisine giriş yapan Apple, iOS 11 sonrasında bu alanda çok önemli adımlar atmaya başladı. Teknoloji devi iPhone X ve yeni iPad Pro modelleriyle beraber artırılmış gerçeklik teknolojisinde bir hayli ilerlemişti. Fakat tüm bunlara rağmen Apple’ın doğrudan bu alan için üretilen donanımsal bir aracını görmedik. İşte son gelen bilgilere göre Apple AR Başlığı için çalışmalar çoktan başlamış durumda. Daha önce bu konuda bazı patent görsellerini paylaşmış ve çalışmalar hakkında bilgiler vermiştik. Şimdi ise Apple AR Başlığı hakkında sistemsel özellikler ortaya çıktı.

Apple AR Başlığı Nasıl Özelliklere Sahip Olacak?

Daha önce patent görselleri ortaya çıkan sanal gerçeklik başlıklarının, özellikle ekran kısmında önemli değişiklikler olacak. Yeni başlığın ekranları her bir göz için 8K değerine sahip olacak. Bu değer akıllı telefonlarda bile görmediğimiz bir değer olarak karşımıza çıkmakta. En iyi sanal gerçeklik başlıklarında bile 2880 X 1600 gibi bir çözünürlük değeri sunuluyor. Fakat Apple AR Başlığı için her bir göz için çözünürlük değerinin 7680 X 4320 değerinde olacak olması yeni bir rekoru işaret ediyor. Markanın bunu sağlamak adına ise önemli teknik özellikleri geliştirmesi gerekiyor.

Apple AR Başlığı

İddialara göre bunun için özel olarak 5 nm işlemcileri geliştirilecek. 10 nm üretim sürecinden geçen A11 Bionic işlemcilerinden iki katı daha güçlü bir işlemci modeli görmemiz mümkün. Tabii ki bu işlemciler özel olarak üretilecek. Yani amaç sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğe güç vermek olacak. İşlemci gücü sayesinde, başlığı ne tarafa çevirirseniz görüntüyü de buna göre kontrol edebileceksiniz.

Tüm bu geliştirmelerle beraber gündeme oturması beklenen yeni başlıkların çıkış tarihinin ise 2020 olacağından söz ediliyor. Apple bu konuda bir doğrulama yaptığı zaman daha detaylı bilgiler elde edeceğiz. Muhtemelen iOS 12 sonrasında yeni bilgiler gelmeye başlayacaktır.

İLGİLİ HABER:  Samsung’un Hamlesi Apple’ı Üzecek

İlginizi Çekebilir: Apple’ın Ağ Yönetici Ürünü AirPort için Yolun Sonu Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?