Apple Akıllı Telefonlara Kişisel Deneyim Özellikleri Ekleyecek

0
32
iPhone 8 görselleri
iPhone 8 görselleri

iPhone 7 akıllı telefonlarından sonra Apple akıllı telefonlarında daha sistemsel bir çalışma yapmaya başladı. Yeni telefonlarında kullanıcılara sunacağı yeni özellikler bir yana dursun Apple’ın bundan sonra yeni serilerinde kullanıcı deneyimlerine de daha fazla önem vereceği ortaya çıktı.

Sadece akıllı telefonun özellikleri ya da sistemsel yenilikleri değil bunun dışında telefonların yapay zeka sistemleri ve kullanıcı deneyimleri de değişiklik gösterecek. Yeni sisteme dair ilk somut detay ise Apple’ın yeni patent başvurularıyla ortaya çıktı. Yapılan patent başvurusunda Apple’ın iPhone 8 akıllı telefonlarında nasıl bir sistem kullanacağı ortaya çıktı.

Kullanıcıların Verileri İzlenecek

Muhtemelen iPhone 8 akıllı telefonlarında kullanılacak olan sistem ilk olarak kullanıcı aktivitelerini ve kullanıcıların akıllı telefonlarda yaptığı hareketleri takip edecek. Bu hareketler ise düzenli olarak raporlanacak. Akıllı telefonlar için kullanılacak olan raporlama sistemi yine akıllı telefon tarafından yapay zeka sistemleri kullanılarak analiz edilecek. Hem yapay zeka sistemleriyle hem de akıllı telefonlarda yer alan işletim sisteminde yapılacak analiz değerlendirmeleri sonrasında her kullanıcı için farklı bir kriter belirlenmiş olacak.

iPhone 8 yapay zeka

Her kullanıcı için farklı bir analiz kullanılması ve her kullanıcı için farklı kriterlere göre ayarlamalar yapıldıktan sonra ise her kullanıcının verileri otomasyon sistemlerinde kullanılacak. Otomasyon sistemleri akıllı telefonların size özgü bir kullanım sunmasını sağlayacak. Mesela video görüntülemede varsayılan uygulamayı daha çok kullanıyorsanız bu durumda telefon hemen her kullanımda size ilk olarak varsayılan uygulamayı önerecek.

Söz konusu sistem kullanıma geçerse eğer Apple bir ilke de imza atmış olacak. Aslında Samsung’un Galaxy S8 akıllı telefonlarında kullandığı Bixby sanal asistanı benzer kullanımları gerçekleştirebiliyor fakat Apple’ın sistemi biraz daha arka planda çalışıyor ve daha kapsamlı.

Güvenlik Sorunu Oluşturur Mu?

Apple’ın yeni sisteminin patent görsellerinde ortaya çıkmasıyla beraber akıllara yeni bir soru daha geldi. Bu kez yeni sistemle beraber kullanıcıların gizliliğinin ve kişisel bilgilerinin tehlikeye girip girmeyeceği düşünülüyor. Elbette ki Apple kullanıcıların verileri korumak için bu noktada yeni önlemler ya da sistemle kullanacaktır.

Fakat yine de söz konusu sistem kullanıma geçerse sağladığı artılardan çok kullanıcıların gizliliğini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle gündeme gelecektir. Böyle bir durumda da Apple’ın yeni akıllı telefonlarında söz konusu otomasyon sistemlerini kullanıp kullanmayacağı merak konusu olmaya başladı. Patent görsellerine göre kullanılacağı düşünülen sistemin ne kadar tercih edileceğini ise iPhone 8 akıllı telefonlarından sonra görmek mümkün olacak.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?