Akıllı telefon alanı artık teknolojinin en çok ilgi duyulan alanlarından biri olarak göz önüne çıkmakta. Hal böyle olunca dev teknoloji markaları da sektörde en çok akıllı telefon alanına yönelmeye başladı. Bu markalardan birisi de iPhone serisi akıllı telefonları ile adından sıkça söz ettirmeye başlayan Apple oldu. Akıllı telefon pazarının liderlerinden biri olarak gösterilen marka her ne kadar ürün bazından sayısal üstünlüğü elinde bulundurmasa da markanın akıllı telefon serisinin her daim pazarda ilk üç arasında yer aldığını söylemek gerek.

Tabi durum böyle olunca Apple’ın akıllı telefon pazarında da sürekli bir büyüme kazandığını da söylemek gerek. Öyle ki ilgi görmeyeceği düşünülen modellerde bile Apple yükselişini sürdürmeye devam etti. Bu gibi bir durum bu sene yaşandı. Eski serilerden çok belirgin farklı olmasa da iPhone 7 satışlarında Apple’ın yine istediği başarıyı yakaladığı ortaya çıktı. Hatta Apple’ın son kazanç verilerine göre karını bir hayli arttırdığını da belirtelim.

Peki, nasıl oldu da eski modellere göre çok fazla farkı olmadığı için satış rakamları bile çok daha düşük tutulan iPhone 7 ile Apple gelir oranını arttırmayı başardı? Sorunun cevabı oldukça basit. Cevap doğrudan Samsung.

apple-gelirleri

Note 7 Gelir Oranlarında Apple’ın Yükselmesini Sağladı

Samsung’un Apple’ın en büyük rakibi olarak gösterilen Note 7 serisini piyasaya sürmesiyle beraber iPhone 7 satışlarının bir hayli geride kalacağı da düşünülmüştü. Fakat Note 7 serisinde beklenmedik bir hata nedeniyle üretim durdurma kararı alınması ve modelin satışının iptal edilmesi bir anda rüzgarı tersine çevirdi.

Samsung Note 7 ile beraber Apple’ın geride kalacağı düşünürken şimdilerde yaşanan arıza nedeniyle hem iPhone 7 satışları artış gösterdi hem de Apple’ın akıllı telefon pazarında kendisine düşen payın artmasıyla beraber gelirleri de artış gösterdi. Samsung’un pazarın sadece 0,9 gibi bir gelir kısmını almasıyla beraber Apple endüstrideki hemen hemen tüm karı tek başına topladı. Tabi bu durumda diğer markalar HTC ve LG’nin de gelir kaybetmesinin etkili olduğunu belirtelim.

2 YORUMLAR

  1. Oldukça pahalı alısün satıyorlar acaba nasıl bu kadar iş yapabiliyorlar? Belki de Türkiye’de vergi vs. nedeyle bize pahalı geliyor da olabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?