Apple Akıllı Telefon Gelirleri Yine Şaşırttı

0
41

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus telefonlarıyla geçen sene akıllı telefon pazarında yer alan Apple, elde ettiği satış rakamlarıyla beraber en yakın rakibine fark attı.

iPhone 6 serisinden sonra çok fazla tasarım değişikliği ve sistemsel değişiklik yapmamış olsa da iPhone 7 akıllı telefonları beklenenden daha yüksek oranda ilgi gördü. Bu ilgi doğrudan telefonların satış rakamlarına da yansıdı. Yayınlanan son raporlarda da özellikle iPhone 7 Plus satışlarının beklenen değerlerden çok daha yüksek seyrettiği ortaya çıkmıştı.

Samsung Note 7 Etkisini Atıyor

Apple’ın yeni seri akıllı telefonları iPhone 7 serisinin satışları bu şekilde yükselmeye devam ederken bir yandan da Apple’ın en büyük rakibi olan Samsung, Note 7 sorunu ile karşı karşıya kalınca yeni seri amiral gemisi olarak gösterilen modelden kâr etmek bir yanda dursun en az zararla modeli iptal etme çalışmaları başlatmıştı.

Uzunca bir süre Note 7 serisinin sorunu ile ilgilenmesi ve geçen sene üst segment kategorisinde sadece Galaxy S7 serisi ile yer alması Güney Koreli şirketin gelirlerinin düşmesine neden oldu. Şimdilerde Note 7 serisinin oluşturduğu zarar büyük oranda giderilmiş olsa da son raporlarda akıllı telefon gelirleri konusunda hala istenen yükseliş elde edilmiş değil.

Strategy Analytics raporları
Apple’ın gelirleri

Apple’ın da gelirlerini sürekli olarak arttırmasıyla beraber son açıklanan raporlarda Apple’ın uzun bir süre sonra akıllı telefon pazarında yeniden lider olduğu açıklanmıştı. Tüm bunlardan sonra ise şimdilerde Apple’ın yeni seri akıllı telefonlarının ne derece paya sahip olduğu ve en yakın rakibi olan Samsung akıllı telefonlarına ne kadar fark açtığı ortaya çıktı.

Strategy Analytics tarafından yayınlanan rapora göre teknoloji devi Apple, akıllı telefon pazarının gelirinden %79.2’si almayı başardı. Samsung ise bu gelirden %14.6’sını alabildi. Son verilere gör şu an Samsung’a akıllı telefon pazarında 5.4 kat fark atmayı başaran Apple şimdilik kesin liderliği eline aldı.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Satış Verileri Şaşırttı

Tüm bu haberlerle beraber Samsung’un Galaxy S8 akıllı telefonlarını kısa süre sonra piyasaya sürecek olması ve yeni seride beklentilerin üzerinde özelliklerin konuşulmasının akıllı telefon pazarında oluşan bu durumu yeniden değiştireceği yönünde raporlarda dikkat çeken diğer ayrıntılar.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?