Apple Akıllı Gözlük Sektörüne Giriyor

0
121

Akıllı telefon alanında en başarılı markalardan biri olmaya hak kazanan Apple’ın, artık sadece akıllı telefon serilerine yönelmediğini biliyoruz. Zira dev marka artık çok daha alternatif teknolojiler üzerinde de çalışma yürütmeye başladı. İlk etapta giyilebilir teknoloji alanına yönelen ve akıllı telefonları ile tam uyum içerisinde çalışan akıllı saatlerini duyuran Apple, bu çalışmalarla beraber ise artık son dönemde de akıllı saatlerinin dışında yeni teknolojiler üzerinde çalışmaya başladı. Bu noktada markadan gelen son haberlere göre Apple, bir diğer giyilebilir akıllı teknoloji ürünü olan akıllı gözlükleri üzerinde çalışmaya başladı.

Google Glass Gözlüklere Yeni Rakip

Bu alanda ilk çalışma yapan şirketlerden biri olan Google’ın yaptığı akıllı gözlüklerle beraber teknoloji dünyasına giriş yapan akıllı gözlük kavramı Google’ın çalışmalarını istediği gibi sürdürememesi ile beraber bir süreliğine rafa kalmıştı. Fakat görünen o ki şimdilerde Apple bu alanda ilkleri gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Gözlükler hakkında henüz teknoloji devi Apple tarafından yapılmış bir açıklama bulunmuyor. Fakat buna karşın her seferinde olduğu gibi yeni teknolojiler için yeni iddialarda gündemde. Ortaya atılan ilk iddialara göre gözlüklerin tasarımı tam olarak güneş gözlüğü tasarımı olmayacak. Biraz daha VR benzeri bir tasarıma sahip olacağı düşünülen gözlüklerin neler yapacağı ve ne gibi teknolojiler barındıracağı da bilinmiyor.

Sadece geliştirme aşamasında olmayan Apple akıllı gözlükleri, Apple açıklama yapmasa bile deneme aşamasına da geçmiş durumda. Şu an için gözlüklerin ilk denemelerine başladığı ileri sürülen Apple’ın denemelerden sonra özellikler ile ilgili herhangi bir açıklama yapıp yapmayacağı ise merak konusu.

Apple-Akıllı-Gözlük

Seri Üretime Geçilecek Mi?

Akıllı gözlüklerin özellikleri kadar merak edilen bir diğer noktada gözlüklerin seri üretime geçiş yapıp yapmayacağı. Apple’ın verdiği ipuçlarına göre markanın böyle bir girişimi yok. Yani şimdilik sadece yeni teknoloji test ediliyor. Fakat analistlerin açıklamasına bakacak olursak testlerin başarılı olması durumunda Apple’ın akıllı gözlüklerini 2018 yılı içinde satışa sunması beklenmekte. Bu durum için ise mutlaka Apple’ın test sonuçlarının paylaşılmasını beklemek gerekli.

İLGİLİ HABER:  iPhone, iPad ve Apple Watch ile iOS10 + watchOS 3 Home Kit Denemesi

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?