Apple’ın geçtiğimiz sene en farklı ürünlerinden biri olarak karşımıza çıkan AirPods kulaklıkları, tamamen kablosuz kullanım sunması, bunun yanında Siri desteğiyle beraber akıllı telefonlara da çok rahat bağlantı kurmasıyla bir anda markanın en çok tercih edilen ürünlerinden biri olmayı başarmıştı. Çıkış yaptığı andan bu yana ilgiyle takip edilen yeni kulaklık serisinin son olarak iOS 11 işletim sistemi sonrasında yeni özelleştirme eklentilerine kavuştuğunu gördük. Artık çok daha rahat bir kullanım sunabilecek olan yeni seri kablosuz kulaklıkların şimdi ise bambaşka bir geliştirmeyle gündeme geleceği ortaya çıktı.

AirPods için Yeni Patent Başvurusu

Ortaya çıkan son patent görselleri Apple’ın AirPods serisinin hem devamlarının geleceğini hem de yeni yetenekler kazanacağını gösteriyor. İlk olarak kulaklıklarda biyometrik sensörlerin kullanılacağından söz ediliyor. Bu sensörler doğrudan kulaklıkların iç yüzüne yerleştirilecek ve kullanıcıların biyometrik verilerini inceleyecek. Nabız alma, hareketleri takip etme, anlık durum izleme gibi ayrıcalıkları bulunacak olan yeni kulaklıkların çok daha kullanışlı olması bekleniyor.

AirPods

Sadece kalp atış ritmini ölçmesi açısından değil bunun dışında sahip olacağı hareket sensörleri sayesinde aktiviteleri de daha iyi takip edecek olan kulaklıkların, kullanıcıların anlık bilgi almasını da sağlayacağı görülüyor. Elde edilen tüm bu veriler, kalp ritmi gibi bilgiler doğrudan kullanıcılara iletilebilecek. Kulaklık üzerinden kullanıcılara okunabileceği gibi yeni ayrıntılarında bulunabileceği belirtiliyor. Bu noktada Siri uyumunun da geliştirileceğini unutmayalım. Elde edilen bilgilere göre Siri yeni kulaklıklarda aynı zamanda sanal koç görevi görecek.

Yani tüm spor verilerini kalp verilerini izleyerek değerlendirebilecek. Çok daha gelişmiş bir AirPods kulaklığın gelmesinin altında yatan detayın ise Apple’ın politikaları olduğu belirtiliyor. Yani şöyle ki Apple artık hem Apple Watch serisi hem iPhone modelleri hem de AirPods kulaklıklarıyla beraber kullanıcılara, hayatlarını kolaylaştıran bir set sunmak istiyor. Bir yandan egzersiz takibi, bir yanda sağlık takibi, bir yandan da anlık bilgilendirme sistemleriyle kullanıcıların bir nevi her anlamda sanal Apple koçu elde etmeleri sağlanacak. Yeni patentlerin ne zaman hayata geçeceği ise merak konusu.

İLGİLİ HABER:  Apple Pay İngiltere'de

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?