Apple Acil Durum Sistemi için Müthiş Yenilik

0
33

iPhone akıllı telefonlarında genel olarak amaç kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak. Teknoloji devi Apple’ın tasarım, teknik performans gibi konulardan önce bu olguyu öne koyması, markanın akıllı telefonlarının bu kadar çok satmasının ana nedenlerinden bir tanesi. Her seride bu yönde birçok yenilik yapan markanın, yeni aldığı bir patent bu alanda yepyeni bir çalışmanın daha yapıldığını ortaya çıkardı. Paylaşılan patent görsellerine göre iPhone akıllı telefonlarının acil durumda hayat kurtarıcı bir özelliğe kavuşması sağlanacak. Peki, yeni patent görsellerine göre iPhone acil durum sistemine nasıl yenilikler geliyor? Detaylarıyla ele alalım.

iPhone Acil Durum Yeniliği

Mevcut sistemlerde acil durumlarda iPhone akıllı telefonların kullanıcılara yardımcı olacağı birçok sistem var. Sadece iPhone akıllı telefonlarında değil, Apple Watch akıllı saatlerinde bile benzeri sistemlerin kullanıldığını görüyoruz. Daha önce birçok kez bu şekilde Apple’ın ürünlerinin hayat kurtardığının haberlerini de yapmıştık.

iPhone acil durum

Ortaya çıkan yeni sistem ise acil durum bildirimlerini olumlu yönde çok daha gelişmiş bir hale getirecek. iPhone için çalışacak olan yeni sisteme göre kullanıcıların acil durumlarda sadece parmak izi sensörlerini kullanmaları yeterli olacak. Daha önceden belirlenen parmak izi kombinasyonlarıyla beraber kullanıcılar doğrudan güvenlik güçlerine haber verebilecek. Bunu bir örnek ile açıklayalım.

Diyelim ki bir kaza yaşadınız ya da birileri tarafından rahatsız ediliyorsunuz. Bu durumda iPhone akıllı telefonlarınızdan sadece daha önce belirlemiş olduğunuz kombinasyonu (Mesela kısa aralıklarla çift basma) parmak izi sensörleri üzerinden gerçekleştirmeniz yeterli olacak. Böyle bir durumda kullanıcıların konumu doğrudan güvenlik güçlerine iletilecek ve yardım istenecek. Eğer durum ciddi bir hal alırsa kullanıcının telefonunun konumu bir yana dursun kamera ve ses kayıtları da alınabilecek.

Bir nevi panik butonu olarak görev alacak olan yeni teknolojinin ne kadar başarılı olarak kullanılacağı bir yana dursun iPhone 8 akıllı telefonlarında parmak izi sensörlerinin olmayacağı konuşuluyor. Böyle düşünecek olursak markanın geleceği dönük bir teknoloji sunmayacağı da görülüyor. Tabi ki bunun için iPhone 8 modellerini beklemek gerekecek.

Önceki Haberimizde: macOS Sierra 10.12.6, watchOS 3.2.3 ve tvOS 10.2.2 yayınlandı

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?