Apple A9 İşlemcisinin Üretiminde Samsung ve TSMC’den İndirim Talep Ediyor

0
530
Apple global garanti değişiyor
Apple garanti durumları

Yeni iPhone’larda, iPhone 6s ve 6s Plus’ta kullanılacak olan A9 işlemcilerin tedariğini uzun zamandır Samsung ve TSMC’den yapmayı planlıyor. Gelen son dakika raporunda Apple’ın A9 işlemcinin üretiminde Samsung ve TSMC‘den indirim talebinde bulunduğunu ortaya koyuyor.

Digitimes’ın paylaştığı rapora göre, Apple’ın yaklaşan iPhone‘ları için karışık bir dönem söz konusu. Apple her iki şirketten daha düşük üretim fiyatları talep ediyor. TSMC bu talebi reddetme eğiliminde olsa da Samsung neredeyse üretimin tamamını almak için indirim talebini kabul etmiş durumda.

Raporda, Apple’ın daha önce işlemci üretiminde destek aldığı FinFET’ten aylık 30.000 ile 20.000 aralığında talep düşüşüne gittiğini, bu düşüşün FitFET’in üretim kapasitesinden kaynaklandığı belirtiliyor. Apple, FitFET’ten düşürdüğü bu talepten doğan ihtiyacı karşılamak için ise TSMC ile anlaşmayı istiyor.

Önceki raporlar Samsung ve TSMC’nin FinFET’e göre daha küçük, daha güçlü ve daha enerji verimliliği sunan A9 işlemcileri üretebileceklerini ortaya koymaktadırlar. Bir noktada Samsung’un Apple’a münhasır tedarikçi olmak için hizmet vermeye hazır olduğu ortaya çıkmış olsa da sonraki raporlar Apple’ın TSMC’yi de işlemci tedariğine ortak etmeyi planladığını ortaya koymaktadır. TSMC’nin özellikle A9X işlemciler üzerinde duracağı belirtiliyor ve TSMC’nin A9X işlemciler üzerindeki etkisi henüz bilinmiyor.

Raporlarda adı geçen A9X işlemcinin iPad’ler için tasarlandığı ve geçmişe bakıldığı zaman Apple’ın X işlemcilerinin daha güçlü ve daha düşük hacimli olduğu biliniyor. Apple’ın A9X işlemci için de fiyat indirimi talep edip etmediği bilinmiyor.

İLGİLİ HABER:  Sınırlı Süre ile Ücretsiz 9 iPhone Uygulaması

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?