Mobil bir cihaz için performans ne kadar yükseltilebilir? Her sene yeni amiral gemisi akıllı telefonların içerisinde kullanılan yeni amiral gemisi işlemci modellerini görüyoruz ve artık tepe noktası aşıldı diyoruz. 10 nm işlemciler, 7 nm işlemciler derken gelişim hiç durmuyor. Şu sıralar 5 nm üretim teknolojisine odaklanıldı ve bunun ilk ürünü Apple A14 Bionic işlemciler olacak.

Mobil bir cihaz için en yüksek performans değeri ne olur sorusuna cevabı verecek olan da Apple A14 Bionic işlemcisi olacak. Çünkü sızan bilgiler işlemcinin çok güçlü olacağını kanıtlamaya başladı. Teknik bilgilerde performans çekirdeklerinin özellikleri gibi detaylar ortaya çıkıyor ama bir yandan da daha somut kanıtlar gelmeye başladı.

Bakın: iPhone 12 İşlemcisi A14 için Yeni Bilgiler

Apple A14 Bionic Görselleri

En somut kanıt, üretim sürecinden geçen işlemcinin gerçek görselinin paylaşılması oldu. A14 ifadesinin ve Apple logosunun üzerine yazıldığı görülen yeni işlemcilerde bir tarihte gözüküyor. Bu tarih 2016 ama işlemci 2016 yılında üretilmedi.

Eski işlemcilerin üzerinde yazan tarihlerden bir çıkarım yapıldığında, işlemci üzerinde gözüken bu ipucunun 2020 yılının 16.haftasını yani Nisan ayını yansıttığını anlıyoruz. Nisan ayında üretime başlanmış olması olası.

Son seri işlemci için görseller de sızdı fakat işlemcinin hız değeri hakkında hala bir bilgi sızmadı. Çok daha iyi bir yapay zeka işlem birimi, çok daha hızlı bir işlemci ve çok daha az güç tüketen bir işlemci beklentimiz var fakat şimdilik sayısal ifadelere yer vermemiz pek mümkün değil.

iPhone tanıtımı yaklaştıkça sızıntıların artacağını düşünecek olursak, A14 Bionic isimli yeni işlemci için tanıtım yapılmadan daha fazla bilgiye ulaşabileceğimizi söyleyebiliriz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?