Apple A13 İşlemci ile Snapdragon 865 İşlemci Karşılaştırması

0
353
Snapdragon 865-apple-a13

Mobil dünyada sadece akıllı telefonlar yarışmıyor. Akıllı telefonlarla beraber teknik donanımların da ciddi bir şekilde yarış unsuru olduğunu görüyoruz. Bu alanda yarışın en iddialı taraflarından birisinde de Apple bulunuyor. Her sene Apple’ın mobil işlemcileri ile diğer mobil işlemcilerin karşılaştırıldığını görüyoruz.

Bu noktada son olarak Apple A13 işlemcileri ile Snapdragon 865 serisi işlemcilerinin karşılaştırıldığını gördük. Kısa süre önce tanıtımı yapılan Snapdragon 865 amiral gemisi işlemci modellerinin A13 karşısında nasıl bir performans ortaya koyduğu da kesinlik kazanmış oldu. Geekbench 5 üzerinden yapılan testlerin sonuçları ise pek sürpriz olmadı. Öyle ki performans testlerinin sonuçlarında beklendik bir durum ortaya çıkıyor.

Apple A13 ile Snapdragon 865 Karşılaştırması

Test ve karşılaştırma sonuçlarına geçmeden önce şunu söylemek gerekiyor ki Snapdragon 865 işlemcilerinin testleri bir test cihazı içerisinde yapılıyor. Yani Galaxy S11 akıllı telefonlarında ya da diğer amiral gemisi akıllı telefonlarında Snapdragon 865 serisi işlemciler biraz daha farklı bir performans sunabilir.

Testlere geçtiğimiz zaman ise Snapdragon 865 işlemcilerinin tek çekirdek puanının 934 puan olduğunu görüyoruz. Tek çekirdek puanında 934 puan alınmasına karşın çoklu çekirdek puanı ise 3464 puan olarak açıklandı.

Snapdragon 865

Bu işlemcinin performans modunda aldığı puan olarak öne çıkıyor. Bunun bir de normal mod değerleri var. İşlemci normal moda alındığı zaman ise puanların değiştiğini görüyoruz. Normal mod puanlarına baktığımız zaman tek çekirdek puanının 921 puan olduğunu belirtelim. Çokluk çekirdek puanına geçtiğimiz zaman ise 3442 puan sunulduğunu eklemek gerekiyor. Normal mod için puanlar biraz daha düşük.

Apple A13 Bionic işlemcilerinin testleri ise iPhone 11 akıllı telefonları ile yapılıyor. iPhone 11 akıllı telefonları ile A13 serisi işlemcilerinin tek çekirdek puanı ise 1288 puan olarak açıklandı. Bu puanın dışında çoklu çekirdek puanı ise 3338 puan olarak açıklanmış durumda.

İLGİLİ HABER:  Apple Safari İçin Yeni Güncellemeler Yayınladı

Çoklu çekirdek puanlarında da Snapdragon 865 serisinin önde olduğunu görmekteyiz. Genel performans konusunda başarılı olan Android’in yeni amiral gemisi işlemcileri farkı 3DMark testlerinde daha da açıyor.

Snapdragon 865

3DMark testlerinde Snapdragon 865 işlemcilerinin 7131 puan aldığını ekleyelim. Bu işlemcinin normal modda aldığı puan. Bunun bir de performans modu var. Şaşırtıcı bir şekilde performans modunda sonuçlar biraz daha düşük. Performans modunda 7090 puan alınıyor. Aynı testte A13 işlemcilerinin ise 5095 puan aldığını görmekteyiz.

A13 Bionic ve Snapdragon 865 işlemcilerinin karşılaştırma sonuçları bu şekilde. Şunu unutmamak gerekiyor ki Snapdragon 865 modelinin ana rakibi A14 işlemcileri. Henüz A14 serisi işlemciler tanıtılmadığı için karşılaştırmalar mevcut modelle yapılıyor.

Mevcut modelde ise Apple’ın işlemcileri genel değerlendirmelerde biraz daha geri planda kalıyor. Tabii ki Snapdragon 865 modelinin yeni amiral gemisi akıllı telefonlarda nasıl performans göstereceği de önemli. Şimdilik test cihazlarındaki sonuçları görüyoruz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?