Teknoloji dev Apple bu sene en çok akıllı telefonları ile konuşuldu. Hem akıllı telefonlarında yer verdiği teknoloji hem de yeni mobil işletim sistemi derken çok daha profesyonel bir yapıya sahip olan iPhone 7 akıllı telefonlarının en çok beğeni toplayan yanı ise ne tasarımı ne de sistemsel özellikleri oldu. Telefonların en çok beğeni toplayan özelliği akıllı telefonlarda en başarılı işlemci serileri olarak gösterilen A10 işlemci serileri oldu. Çalışma frekansları ve güç tüketimi konusunda oldukça yüksek bir performans ortaya koyan iPhone 7, bu yönü ile Android işletim sistemine sahip rakiplerini de geride bırakmaya başladı.

iPhone 7 serisini bu şekilde işlemcileri ile bir adım öne çıkması ise bir diğer en başarılı işlemci üreticisi olan Qualcomm’u harekete geçirdi. Snapdragon serisi ile adından söz ettiren ve bu alanda bir hayli başarılı olduğunu ortaya koyan marka şimdi ise Apple’ın yeni seri A10 işlemcilerine karşı yeni seri işlemcilerini duyurdu.

Snapdragon 830 Serisi Geliyor

Bu noktada dev üretici yaptığı açıklamada Snapdragon 830, serisi işlemcilerinin müjdesini verdi. Önümüzdeki yıl piyasaya sürüleceği kesin olan ve şimdiden büyük merakla beklenen yeni seri işlemcilerin en büyük artısı ise hızı ve güç tasarrufu olacak. Eski seri işlemcilerine göre en az %30 daha yüksek bir performans koyacağı açıklanan yeni seri işlemcilerin bir başka özelliği ise hızlı şar üzerine oldu.

Snapdragon-830-işlemci

Snapdragon 830 Telefonlar İçin Risk oluşturacak İddiası

Bu noktada en çok dikkat çeken konulardan biri ise yeni açıklanan özellik oldu. Zira dev işlemci üreticisi bu seride hızlı şarj özelliğini ön plana çıkarmak için 28 W değerine kadar hızlı şarj imkanı sunacak. Akıllı telefonların sadece dakikalar içerisinde şarj olmasını sağlayacağı düşünülen özelliğin aslında bir risk oluşturduğunu da belirtelim.

Zira güç tutkusu nedeniyle Samsung Note 7 serisinde yanma sorunları gündeme gelmişti. Şimdi bu kadar yüksek bir değere sahip hızlı şarj özelliği sunması Snapdragon 830 için de benzeri bir sorunun gündeme gelmesine neden olabilir. Tabi bunun için markanın sıkı bir çalışma yaptığını da söylemek gerek.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?