Bu hafta içerisinde Apple’da sadece iOS ve iPhone konuşulmadı. Son kullanıcı kanalından alıp işi teknolojik araştırmalara taşıdığımız zaman, Apple’ın çok önemli bir anlaşmaya imza attığı ortaya çıkıyor. Hafta içinde yapıldığı söylenen anlaşma 3 nm işlemci üretimi ile ilgili.

İşlemci üretiminde markanın ortaklarından biri olan TSMC ile yapıldığı söylenen anlaşma, yeni bir yola çıkış yapıldığının göstergesi. Anlaşmaya göre Apple 3 nm işlemci modellerini sunacak. Bu da iPhone akıllı telefonların ve iPad modellerinin, rakipsiz bir performans ortaya koyacağı anlamına gelmekte.

Tamam anlaşmanın olduğu ve yeni teknoloji için çalışma aşamasına geçildiği söyleniyor ama kullanıcılar bunu ne zaman görecek? Yeni işlemciler bize ne sağlayacak? iPhone rakipsiz olma yolunda mı?

Bakın: Apple Watch Alarm Kurma ve Yönetme

İlk 3 nm İşlemci A16 Olacak

TSMC ile yapıldığı söylenen anlaşmanın haberini yapmıyoruz. Yapmak istediğim bu anlaşmanın sonuçları. Araştırmalarıma göre TSMC ile Apple’ın ciddi bir planı var. Apple rakipsiz olmak derdinde.

Bunun çok çabuk olmayacağını biliyor ve anlaşmayı buna göre yapmış. iPhone 12 ya da iPhone 13 modellerinde yeni işlemcileri beklemeyin. iPhone 12 ile kullanılacak A14, sadece süreci başlatacak. Ne süreci? Dönüşüm süreci.

A14 işlemcilerinden sonra gelecek A15 yine 5 nm teknolojisinde olacak. Bir güncelleme tabii ki olacak. 5 nm Plus üretimine geçilecek. Performansın üst seviyeye çıkacağı 3 nm işlemci ise bir sene sonra gelecek.

3 nm İşlemci

Yani hedef 2022 yılı. İşlemci serisi ise A16 işlemciler. 2022 yılında tanıtımı yapılan iPhone modellerini görmemiz lazım. Bu iPhone telefonları performansa aç olan telefonlar olacak. Yeni işlemcinin performansından istenen alınırsa, iPad için de aynı işlemci serisinden uzun süreli destek alınacak.

A16 işlemcisi için yapılan anlaşma, 2 senelik bir anlaşma. 2022 yılına kadar dönüşüm tamamlanır ve bu plan hayata geçerse, özellikle akıllı telefonlar için Apple en başarılı seçim olacak.

İLGİLİ HABER:  2020 iPhone Fotoğraf Ödülleri Açıklandı – iPhone 4 Ödül Aldı

Performans karşılaştırmasını heyecanla, özlemle bekliyor olacağız. 🙂 Tek bir kanal yani sadece performansı düşünmeyin. Kamera desteği, yapay zeka için yeni yapılan geliştirmeler çok farklı bir dünyaya kapı açabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?