Dün Apple için yoğun bir gün oldu. Şirket Steve Jobs Theater’de yaptığı etkinlikle yeni teknolojilerini tanıttı. Bunların arasında Apple News+, video izleme platformu gibi yenilikler var. Dün kü etkinliği kaçıranlar için kısaca Apple’ın 25 Mart 2019 etkinliğinde neler tanıttığını özetleyelim istedik.

Apple News+
Apple’ın dün en çok yoğunlaştığı teknolojisi Apple News oldu. Uzun zamandır efsane haline gelmiş olan Apple News+ servisi sonunda doğrulanmış oldu. Apple News+ içinde yer alan 300 dergiye aylık 9.99 dolarlık abonelik ücretiyle ulaşabilmenizi sağlıyor.
Apple News+, ayrıca aralarında Vogue, GQ, Time,  The Wall Street Journal, the Los Angeles Time gibi yayınları da içeriyor.

 

Apple News+ şimdilk Amerika ve Kanada’da kullanılabiliyor. Apple News+ aboneliği iOS 12.2 ve macOS 10.14.4 versiyonlarıyla yapılabiliyor. Apple’dan gelen bilgilere göre Apple News+ yıl sonuna kadar İngiltere ve Avustralya’ya da gelecek. Türkiye’den Apple News+ kullanımı için birkaç yıl beklemek zorunda kalacağız gibi görünüyor.

Apple Card

Apple, dünyanın finans devlerinden olan Goldman Sach şirketi ile ortak Apple Card sistemini geliştirdi. iOS’daki Wallet uygulamasına (Cüzdan) entegre olarak çalışabilen bir sistem geliştirilmiş.

Apple Card ile günlük harcamalarınızı kontrol edebiliyorsunuz. Hangi kategorilerde harcama yaptınız? Miktar ve detay bilgileri, nakit dengesi gibi bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Apple Card, bu yaz Amerika’da yayınlanacak. Diğer ülkeler hakkında bir bilgi henüz gelmedi. Ayrıca yayınlanma tarihi tam olarak belli değil.

Apple Arcade

Apple Arcade, sadece oyunlara yönelik çalışan bir mağaza olarak tanıtıldı. Servis; Apple Store ile entegre olarak çalışacak. tvOS, macOS ve iOS platformları arasında birleştirici bir fonksiyonu olacak.

Apple’ın söylediğine göre, kullanıcılar belirli bir üyelik ücreti ödeyerek her ay 100’den fazla yeni oyunu App Store üzerinden indirebilme olanağına sahip olacak. Bu oyunlarda reklam olmayacak. Herhangi bir uygulama içi satın alma bulunmayacak. Ayrıca cihazınızla senkronize olma özelliği sayesinde internet olmadığında da bu oyunları oynayabileceksiniz.

İLGİLİ HABER:  iOS 12 beta 5 Bu Kez iPad Hakkında İpucu Verdi

Apple Arcade, 150’den fazla ülked bu sonbaharda yayınlanacak. Şu an için üyelik ücretini bilmiyoruz. Hangi oyunların olduğunu ve başka platformlarla çalışması hakkındaki detaylar da açıklanmadı.

Apple TV kanalları ve yeni TV uygulaması

Dün tanıtılan yeni teknolojilerden birisi de Apple TV Channels’di. Bu özellik ile 3. parti TV izleme platformlarına abone olabiliyorsunuz. Örneğin; HBO, Showtime ve Starz gibi platformları TV cihazınızla izleyebiliyorsunuz. Apple TV Channels;

  • Ödeme yapıp, izlemek istediğiniz yayını izliyorsunuz.
  • Hepsi tek bir cihazda
  • En iyi ses ve görüntü kalitesi
  • Aile paylaşımı

gibi özellikleriyle tanıtıldı.

Ayrıca TV uygulaması da biraz bakımdan geçmiş.  Önerilen içerik kısmı geliştirilmiş.  Apple TV Channels özelliği Mayıs ayında kullanılabilir olacak. Bu özellik; Apple TV, iPhone, iPad, ve Mac de kullanılabildiği gibi LG, Sony, Samsung, ve Vizio TV markalarında da kullanılabilecek.  Kanal ücretleri ve Android desteğinin olup olmaması hakkında henüz bir bilgi gelmiş değil.

 

Apple TV+

Sonunda Apple TV+ açıklandı. Apple TV+ reklamsız yayın yapacak. Sonbaharda kullanılabilir olacak. Çevrim içi ve çevrim dışı kullanılabilecek. TV uygulaması üzerinden, Apple TV, Smart TV’ler, Fire TV ve Roku ile kullanılabilecek.

Fiyat ve android desteği konusunda henüz bilgi gelmedi.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?