Teknoloji devi Apple, şu sıralar yoğun bir soruşturma sürecinden geçiyor. Bir yandan yeni modellerin geliştirilmesi için çalışmalar yapan teknoloji devi, bir diğer yandan mevcut sorunları çözmeye devam ediyor. Bu kadar yoğun bir gündemde geçtiğimiz gün markanın beklenen mali açıklamasını da yaptığını gördük. 2018 yılının ilk çeyreği için açıklandığı belirtilen mali veriler ise markanın tüm bu süreçte ne kadar başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Açıklanan raporlarda ise ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Marka bir yandan rekor kırdı ama bir diğer yandan da kötü bir haber aldı. Hemen mali tablolara geçelim.

Apple Rekor Gelir Elde Etti

2018 yılı için yapılan açıklamalara göre teknoloji devi iPhone satışlarında ciddi oranda düşüş yaşadı. %1.2 gibi bir düşüş yaşandığı belirtilen iPhone satışlarının 77.3 milyon seviyesinde kaldığı açıklandı. Akıllı telefon satışlarının artması beklenirken, aksine düşüş yaşanması dikkatlerden kaçmadı. Fakat burada ilginç olan kısım ise elde edilen gelirler. Geçen seneye göre satışlar düşmüş olsa da Apple’ın elde ettiği gelirin rekor seviyeye çıktığı görülüyor.

Açıklamalara göre Apple tam olarak 88.3 milyar dolar gelir elde etti ve şimdiye kadarki rekor seviyesine ulaşmayı başardı. Geçen yıl aynı dönemde markanın 78.4 milyar dolar gelir elde ettiğini gördük. Düşüşe rağmen aradaki fark oldukça ciddi bir oranda. Bu durum gösteriyor ki yeni akıllı telefonların satışı üzerinde yoğunlaşılmış. Yeni iPhone modellerinin daha fazla sattığı ve bu şekilde de istenen gelir oranlarının elde edilmiş olduğu belirtiliyor.

Apple

Akıllı telefonlarda yaşanan bu düşüşün ise firmayı pek korkutmadığını görüyoruz. Öyle ki Tim Cook tarafından yapılan açıklamalarda da bu durumun üzerinde duruldu. Düşüşün nedenlerinin genel nedenler olduğu yeni modellerden kaynaklı bir durum olmadığı belirtiliyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone 12 Satışları İkiye Bölünüyor – İşte İlk Satılacak Modeller

iPhone akıllı telefonları için açıklanan rakamlar bu şekilde. Bunun dışında tablet ve Mac satışları da açıklandı. iPad satışlarında % 0.7’lik bir artış durumu söz konusu. 13.2 milyon iPad satışı gerçekleştirilmiş bir çeyrek ile karşı karşıyayız. Yalnız Mac satışlarında ciddi bir düşüş söz konusu. Toplamda %4.8’lik bir düşüş yaşanan Mac satışları toplamda 5.1 milyon seviyesinde kaldı. Ayrıca Apple Watch’ın bu ürünler içerisinde en iyi artışı yakalayan seri olduğunu da ekleyelim. Toplam akıllı saat satışlarında %50 artış söz konusu.

İlginizi Çekebilir:  Günün Ücretsiz iOS Uygulamaları (2 Şubat)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?