2018 3.çeyrek Mali Veriler

Teknoloji devi Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da belirlenen aralıklarda mali verilerini açıklamaya devam ediyor. Firma son olarak 2018 yılının 2.çeyrek verilerini açıklamış ve genel olarak satışlardan oldukça memnun olduğunu göstermişti. Şimdi ise yeni dönem verileri açıklandı. 2018 3.çeyrek verilerinde hangi serilerin daha fazla satış elde ettiği, hangi ürünlerde gerileme olduğu konusunda da bilgiler ortaya çıktı. Hemen Apple’ın paylaştığı 2018 3.çeyrek mali durum verilerine daha detaylı olarak göz atalım. Geçen seneye göre oluşan farkı inceleyeceğiz.

2018 3.çeyrek Mali Verileri

Markanın bu dönem için açıkladığı gelirlerden başlamak gerekiyor. Gelir kısmında 53.3 milyar dolar gibi bir açıklama yapıldı. 2018 3.çeyrek için açıklanan bu rakam geçen seneye göre ciddi bir artış olduğunun göstergesi. Geçen sene aynı dönemde 45.4 milyar dolar gelir açıklaması yapılmıştı. Bu yıl gelirler artmış durumda.

Kâr durumuna gelecek olursak, bu yıl 11,5 milyar dolar kâr açıklaması yapıldı. Yine geçen sene ile karşılaştırdığımız zaman, geçen sene kâr rakamının 8,7 milyar dolar olduğunu görmüştük. Kâr kısmında da ciddi bir artışın olduğunu söyleyebiliriz.

2018 3.çeyrek Mali Veriler

Tüm bu rakamların elde edilmesini sağlayan ürünlerde ise en çok iPhone modelleri öne çıkıyor. Bir tık yükseliş gösteren iPhone satışlarının 41.3 milyon adede çıktığı görülüyor. Yine yükselişte olan bir diğer ürün ise iPad olarak karşımıza çıkıyor. iPad satışları da 11.55 milyona yükselmiş durumda. Sadece Mac satışlarında bir düşüş söz konusu.

4,29 milyon olarak satışların, 3,71 milyona kadar gerilediğini görüyoruz. Bu konuda yeni serilerin satışları yükselteceği ise kesin. Yani 4.çeyrek verilerinde durum değişecektir. Yine giyilebilir ürünlerde de satış elde eden Apple’ın, 2018 3.çeyrek mali verilerinden genel olarak memnun olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İlginizi Çekebilir: iPhone X Plus Landscape Mode ile Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?