Akıllı telefon üreticileri arasında en başarılı markalardan biri olarak bilinen Apple’ın son dönemde tüm yeni akıllı telefon ve teknoloji ürünlerine rağmen gördüğü ilginin düştüğü de iddia edilmeye başlanmıştı. Özellikle Apple’ın iPhone 6 serisinin Samsung S7 serisinin satış oranlarına göre biraz daha geride kalması Apple’ın büyük oranda düşüş yaşadığı iddialarında gündeme getirmeye başlamıştı. Tam da bu iddiaların hemen arkasından ise Apple’ın yeni akıllı telefon serisi iPhone 7 telefonları piyasaya sürmesiyle beraber Apple’ın yeniden bir yükseliş içerisine girdiği de belirtilmişti.

Özellikle iPhone 7 ile ilgili yapılan haberlerin ve iPhone 7 özellikleri ile ilgili yapılan açıklamaların epey bir konuşulması Apple’ın yeniden gündeme gelmesine de neden olmaya başlamıştı. Bu nedenden mi bilinmez ama iPhone 7 için ön sipariş oranları da beklenenden oldukça fazla gerçekleşmişti. Satış oranları ile şimdiden beklentilerini karşılamış gibi gözüken Apple’ın iPhone 7 serisinin tanıtımından sonra ise marka değerinin artış gösterdiği de ortaya çıktı.

Interbrand tarafından açıklanan yeni bilgiye göre bu senede marka değerleri açısından yayınlanan listede Apple yine liderliği eline aldığı ortaya çıktı. Liderliğini koruyan Apple’ın marka değerinin artış oranında ise bir düşüş yaşandığı da ortada. Zira açıklanan listeye göre Apple’ın bu sene %5 oranında marka değerini arttırdığı ve bununla beraber marka değerini de 178,119 milyar dolara taşıdı da belirtildi.

Apple’ı takip eden bir diğer firma ise yine geçen sene olduğu gibi Google oldu. Google için açıklanan rakamlarda ise marka değerinin Google için %11 oranında artış gösterdiği ve bunun sonucunda da 133,152 milyar dolar gibi bir marka değerine ulaşıldığı da belirtildi. Apple’ın yine listede birinci olduğu marka değerleri sıralamasında ise Apple’ın en büyük rakibi olarak gösterilen Samsung’un ise %14 oranında marka değerini de arttırdığı da belirtildi. Tüm bunlarla beraber bir kez daha ortaya çıkmış oldu ki tüm kötü gidiş iddialarına rağmen Apple hala marka değeri konusunda liderliğini de sürdürmeyi başarıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?