App Store’un Çin Kanadı için Şok Karar

0
63
App Store

iOS 11 işletim sistemiyle beraber Apple’ın, uygulama yapısını bir hayli değiştirdiğini biliyoruz. iOS 11 tanıtımıyla beraber uygulama sisteminde yapılacak olan değişiklikler hakkında da belli başlı bilgiler verilmişti. Kullanıcılara verilen bilgilerle beraber artık uygulama yapısında tamamen farklı bir düzen kullanılacağı da açıklanmıştı. Hatta App Store uygulama mağazasının da tamamen değiştiğini gördük.

Hem tasarımı hem de uygulama sistemi değişen App Store’un sistemsel olarak değiştiğini ve 32 bit uygulamalara destek vermediğin de gördük. Yeni bir düzene geçen Apple’ın şimdi ise ardı ardına adımlar atmaya başladığı ortaya çıktı. İlk adım ise uygulama mağazasının Çin kanadından geldi.

App Store Çin Bölümünde Uygulamalar Silindi

Apple’ın ilk düzenlemeyi App Store uygulama mağazasının Çin kanadında yaptığı da açıklandı. Çin kanadında yapılan yeni düzenlemelerle beraber App Store Çin bölümünden binlerce uygulamanın kaldırıldığı da açıklandı. Yapılan çalışma sonrasında, uygulama mağazasının Çin bölümünde 58 bin adet uygulama silindiği açıklandı.

App Store

Yapılan açıklamayla beraber 58 bin adet uygulamanın mağazadan kaldırılması ise adeta Apple’ın ne kadar kararlı olduğunu gösterdi. 58 bin uygulamanın kaldırılmasıyla beraber mağazanın Çin bölümünde neredeyse uygulama kalmadığını da söylemek gerekiyor. 32 binlik bir kısmın oyun olduğu belirtilen silinen uygulamaların silinme nedenleri de açıklandı.

Silmeler Devam Edecek

Yapılan açıklamaya göre uygulamaların silinmesinin nedeni spam sorunları ve Apple’ın şartlarına, uyarılarına dikkat etmemek. Bu gerekçelerle beraber Apple’ın uygulama mağazasından bir hayli yüksek sayıda uygulamayı kaldırdığı da belirtiliyor. Silinen uygulamaların büyük bir çoğunluğunun da 32 bit uygulamalar olması yine bir başka gerekçe olarak gösterilebilir.

Apple’ın bu kararları sonrasında Çinli geliştiricilerin nasıl adımlar atacağı ise merak konusu. Şu an için konu hakkında bir Apple başka bir açıklama yapmış değil. Fakat bu tür temizleme işlemlerinin uzun vadede devam edeceği de belirtiliyor. Özellikle Çin bölümünde App Store temizlenmeye devam edebilir.

İLGİLİ HABER:  Apple'dan Geliştiricilere Özel 28 Nisan Teslim Tarihli Apple Watch Teklifi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?