App Store Üzerinden VPN Programları Neden Kaldırıldı?

0
83
App Store VPN Çin

Apple’ın uygulama mağazası olarak bilinen ve dünyanın en çok kullanılan servislerinden biri olan App Store için bugün alınan kararlar adeta şok etkisi yarattı. Öyle ki karar sonrasında yine dünyanın en çok kullanılan uygulama türlerinden biri olan VPN uygulamaları Apple’ın App Store mağazasından kaldırıldı. Tabi devam etmeden önce bu kararın sadece Çin için geçerli olduğunu ekleyelim. Bugün ortaya çıkan ve Çin genelinde tüm VPN uygulamalarının engellenmesinin nedeni ise doğrudan Apple ile alakalı değil. Peki, Apple neden böyle bir karara imza attı? Hemen detaylara geçelim.

App Store VPN Uygulamaları Çin’de Kullanılmayacak

Apple’ın böyle bir karar almasının nedeni Çin’in, internet için uyguladığı Çin Seddi sistemi. Öncelikle bu sistemi biraz açmak gerekiyor. Çin, ülke geneline Çin Seddi adını verdiği bir uygulamayla beraber internet dünyasını kendi yasaları altında tutuyor. Ülke her sene bu düzenlemesine yeni kapsamlar ekliyor ve yasasının dışına çıkan internet sitelerini de doğrudan engelliyor. Bu sadece siteler içinde geçerli değil. Bunun yanında uygulamalar içinde benzeri kararlar alınabiliyor. Yaşanan son kısıtlama olayı da teknoloji dünyasını yakından takip edenlerin bileceği gibi WhatsApp dosya gönderimi kısıtlamasına gidilmişti.

App Store VPN Çin

İşte tüm bu engelleri aşmak adına Çinlilerin VPN kullanımında rekorlara ulaşmaya başladığı ortaya çıktı. Kullanım rekorlarının gelmesinin ardından bu kez kararın uygulanmasını engelleyen VPN uygulamalarına da yasak getirildi. Çin genelinde uygulanan yasaklar sonrasında, Çin Hükümetinin Apple’a bir talebi olduğu ortaya çıktı.

Mahkeme üzerinden yapılan yasal başvurusu sonrasında Apple’ın, uygulama mağazasında bulunan tüm VPN programlarını kaldırması istendi. Böyle bir adımın atılmasının hemen ardından ise Apple, yasal karara uyarak Çin sınırları içinde kalmak koşuluyla VPN uygulamalarını uygulama mağazasından kaldırdığını açıkladı. Hemen belirtelim Apple diğer ülkelerinde böyle bir başvurusu olacak olursa doğrudan bu ülkeler içinde uygulamaları mağazadan kaldırabilecek. Yapılan açıklamanın bu yönde olduğunu belirtelim. Söz konusu karar sonrasında daha nasıl adımların atılacağı ise açıkçası merakla bekleniyor.

İLGİLİ HABER:  Yeni Mac Mini ve MacBook Air Modelleri Geliyor

Önceki Haberimizde: iPhone 8 Kullanım Kılavuzu Ortaya Çıktı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?