App Store Uygulaması Hakkında Şok İddia

0
106
App Store Adware Doctor

Apple’ın işletim sistemlerinin en büyük avantajı, işletim sistemlerinin rakiplerine göre daha güvenli olması gösteriliyor. Özellikle iOS ile Android işletim sistemi arasında ciddi bir güvenlik farkı olduğundan söz ediliyor. Sadece genel olarak sunulan güvenlik önlemleri değil, bunun dışında geliştiriciler tarafından sunulan uygulamalarda da iOS işletim sisteminin daha önde olduğu belirtiliyor.

Bu durumu sağlamak için Apple’ın geliştiricilerin sunduğu uygulamaları çok daha detaylı incelediğini biliyoruz. Fakat yine de güvenlik açıklarına neden olan uygulamalar çıkabiliyor. Son iddialar bu uygulamalardan birisinin de Adware Doctor olduğu yönünde. İddialara göre oldukça popüler olan uygulama, kullanıcıların tarama geçmişine erişti.

Uygulamalarda Güvenlik Açığı Mı Var?

Adware Doctor isimli uygulama için ortaya atılan iddialar oldukça vahim. Güvenlik araştırmacısı olarak bilinen Patrick Wardle tarafından paylaşılan bilgilere göre uygulama kullanıcıların tarayıcı geçmişine erişiyor. Aslında bu durumun normal olduğunu söyleyebiliriz. Reklam engelleme uygulaması olarak kullanıldığı söylenen uygulamanın, reklamları engellemek için kullanıcıların arama geçmişine erişmesi gerektiği belirtiliyor.

App Store

Buraya kadar bir sorun olmadığı söyleniyor. Fakat bundan sonraki aşamada güvenlik uzmanının iddiasına göre istenmeyen bir durum söz konusu. Apple tarafından doğrulanmadığı için iddia olarak aktardığımız bilgilere göre elde edilen bu veriler Çin’de uzak bir sunucuya gönderiliyor. Kullanıcıların arama geçmişinin uzak sunucuya gönderildiği belirtiliyor. Çin’de bir sunucuya gönderildiği belirtilen verilerin, anonim olarak iletildiği konusunda bilgiler var.

İddialar için henüz Apple tarafından bir açıklama gelmiş değil. Uygulamada bir güvenlik açığının olmadığı düşüncesi var. Fakat net bilgiler için Apple tarafından yapılacak olan açıklamaları beklemek gerekecek. Apple’ın bu konuda attığı önemli adımlar biliniyor. Muhtemelen iddialar firma tarafından kontrol edilecektir.

Güncelleme

Apple’ın uygulamayı Mac App Store üzerindenn kaldırdığı ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilir:  iPhone XS Kılıfları Tasarımı Ortaya Çıkardı

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?