Apple, geliştiricilere ve uygulamalara önem veren bir şirket. Markanın geçen sene uygulama geliştiricilerine ödediği ücretleri her sene açıkladığını ve her sene yeni rekor haberleriyle gündeme geldiğini söylemek gerek. Özellikle 2016-2017 yılları arasında Apple’ın bu konuda oldukça önemli adımlar attığını biliyoruz. Tüm bu adımlar ve yapılan yatırımlar ise App Store uygulama sayılarında da rekorlara çıkılmasını sağlamıştı. Fakat 2017 yılı içerisinde ve 2018 yılı başında elde edilen veriler, beklenmedik bir şekilde uygulama sayılarında düşüş yaşandığını gösteriyor.

App Store Uygulamaları Neden Düştü?

Appfigures tarafından paylaşılan son raporlara göre App Store uygulama mağazasında ilk defa uygulama sayılarının düştüğü görülüyor. Geçtiğimiz sene başında uygulama sayısının 2.2 milyon adet ile oldukça başarılı bir değerde olduğunu görmüştük. Fakat raporlara göre yıl içerisinde uygulama sayılarının toplamda 2.1 milyon gibi bir rakama gerilediği görülüyor. Peki, neden ne?

App Store

Sorunun cevabı oldukça basit. Son dönemde uygulanan stratejiler App Store uygulamalarını doğrudan etkiledi. iOS 11 ile 32 bit uygulamalara son verilmesi ilk adım oldu. 32 bit uygulamaların kaldırılması ve büyük oranda geliştiricilerin 32 bit uygulamalarını güncellememesi sonrasında App Store ciddi oranda uygulama kaybına yaşamış oldu. Eski sürümler içinde kullanılacak 32 bit uygulamalar kalmadı.

iPhone X Etkisini Unutmayalım

Bununla beraber iPhone X etkisini de unutmamak gerekiyor. iPhone X ile Apple çentikli ekran tasarımına geçti. Uygulamaları da doğrudan etkileyen çentikli tasarım sonrasında, uygulamalara çentikli ekran uyumu zorunluluğu getirdi. Bu durumunda geliştiricileri etkilediği ve uygulama sayılarını da olumsuz yönde etkilediği belirtiliyor.

Tüm bunların dışında geliştiricilerin uygulama kabul şartları konusunda da pek memnun olmadığı belirtiliyor. Google Play ile karşılaştırıldığı zaman Apple’ın uygulamaları, uygulama mağazasına kontrol etmek için çok daha ağır kontrolleri oluyor ve bu durumda uygulama sayısının sürekli olarak artmasında engel oluşturuyor. Tabii ki uygulama kalitesi konusunda da ne kadar etkili bir durum ortaya çıkıyor orası ayrı tartışılır.

Önceki Haber: Apple’dan Yeni iPad için Yeni Videolar

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?