App Store Komisyonları için Beklenmedik Karar

0
200
Facebook Apple

Apple’ın ne kadar katı kuralları olduğunu bir teknoloji alemi gördü. Epic Games ile öyle bir olay yaşandı ki sonuçta Apple, firmanın gözünün yaşına bakmadı ve Epic Games’i tamamen sildi. Bu olay neden yaşanmıştı çünkü Epic Games, Apple’ın komisyon oranlarından şikayet ederek Fortnite oyununa kendi ödeme sistemini dahil etmişti. App Store komisyon oranlarında ne kadar katı kuralları olduğu bilinen Apple, yaşanan tüm bu olayların ardından hiç beklenmedik bir karara imza attı.

Firma sadece Epic Games’e karşı değil tüm geliştiricilere eşit şartlarla yaklaştığını söylemişti. Bunun sonucu olarak da birçok firma ile ters düşmüştü. Bunlardan birisi de Facebook olmuştu.

Facebook ile Özel Anlaşma Yapıldı İddiası

Yine konunun başına inelim. Facebook, içerik üreticilerinin sosyal medya uygulaması üzerinden gelir elde etmesi ve elde ettikleri gelirleri kullanmaları için bir etkinlik sistemi duyurmuştu. Ücretli etkinlik sistemi olarak duyurulan bu sistem ile beraber içerik üreticileri bir miktar gelir elde edebilecekti.

Fakat platformu iOS olanlar, elde ettikleri gelirlerden %30 oranında komisyon ödemek zorundaydı. Bu komisyon Apple’ın istediği komisyon olarak belirtilmiş ve uygulamaya bu konu hakkında bir uyarı eklenmişti.

Apple bu uyarının kaldırılmasını sağladı. İki firma arasında gerginliğe neden olan karar sonrasında Facebook, Epic Games yanında yer almış ve Apple’a suçlamalarda bulunmuştu.

Facebook Apple

Fakat yeni elde edilen bilgilere göre Apple ile Facebook özel bir anlaşma yaptı. İki firma arasında yapılan anlaşma sonrasında Apple’ın App Store komisyonları için taviz verdiği söyleniyor. İddiaya göre Apple, bir süre Facebook’un kendi ödeme sistemi olan Facebook Pay kullanımına izin verecek.

2021 yılına kadar Facebook kendi ödeme sistemimi kullanabilecek böylece içerik üreticilerden de komisyon kesilmeyecek. Sonrasında ise tekrar Apple’ın sisteminin kabul edilmesi sağlanacak. Apple böyle bir şeyi nasıl kabul etti anlamak zor.

İLGİLİ HABER:  Çin’de iCloud için Yeni Karar Açıklandı

Madem böyle anlaşmalar yapılabiliyor ve oranlar değiştirilebiliyor ya da izin verilebiliyor o zaman neden Epic Games için böyle bir şey tercih edilmedi merak konusu. Apple’ın bilgilendirme yapıp yapmayacağını göreceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?