App Store için Kullanıcıları Memnun Edecek Geliştirme

0
67
App Store

iOS işletim sistemi için en çok kullanılan servislerden biri olan App Store, iOS 12 sonrasında önemli düzenlemeler almaya başladı. Yeni işletim sistemiyle beraber yeni düzenlemeler alan uygulama mağazasının çok önemli kararlar aldığını gördük. İlk olarak kripto para uygulamalarının engellenmesi konusunda yeni önlemler alındı ve uygulamalar bir bir mağazadan kaldırıldı. Bunun hemen sonrasında ise bazı kazanç uygulamalarının da kaldırıldığı açıklandı. Şimdi ise kullanıcılar için bir hayli olumlu bir gelişme olarak gösterebileceğimiz App Store kararı açıklandı. Bu kararla beraber kullanıcı verilerinin güvenliği de ekstra olarak sağlanmış oldu.

App Store Uygulamaları Artık Kullanıcı Verilerini Toplayamayacak

Apple’ın aldığı yeni karar doğrudan kullanıcı veri gizliliğine yönelik bir karar. Facebook’un yaşadığı skandal olayın hemen ardından veri gizliliği konusunun gündeme gelmiş olması, zaten Apple’ın bu konuda bir çalışma yapacağını göstermişti. Markanın nasıl bir çalışma yapacağı konusunda ise net bilgiler verilmemiş ve uygulamalar için düzenlemelerin nasıl yapılacağı belirtilmemişti.

App Store

Şimdi ise App Store uygulamaları için bu kararın alındığı açıklandı. Buna göre artık uygulamaların kullanıcı verilerini toplamasının önüne geçilecek. Reklam profillerinin oluşturulması, kullanıcıların verilerinin kullanılarak veri tabanlarının oluşturulması gibi işlemcilerin yasaklandığı açıklandı. Verilerin toplanmasının dışında bu tür verilerin paylaşılması ve kullanılması da yasaklandı.

Kısacası App Store uygulamalarında gizlilik ayarları düzenlendi. Bu tip gizlilik ayarlarını ihlal eden geliştiriciler içinse kötü haberler verildi. Buna göre Apple’ın uygulamaları açıklama yapmaksızın uygulama mağazasından kaldırabileceği belirtildi. Hatta bu tip veri toplayan uygulamaların çoktan yasaklanmaya başladığı da görüldü. Kullanıcı deneyimini en iyi hale getirecek olan App Store düzenlemelerinin devamlarının geleceğini de ekleyelim. Bu konuda Apple’ın açıklamaları oldukça net.

İlginizi Çekebilir: Yeni iPhone Modellerinde Daha Hızlı Şarj Desteği Geliyor

İLGİLİ HABER:  Sınırlı Süre ile Ücretsiz 8 Müthiş iPhone Uygulaması

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?