Android Wear Akıllı Saat iPhone’a Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

0
844
Android Wear iPhone nasıl kurulur

Akıllı saat denildiğinde ilk akla gelen ürün olan Apple Watch, iPhone ile birlikte müthiş bir ikili oluşturuyor. Ancak Apple Watch mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlasa da, akıllı saat tercihini Android Wear’dan yana kullananların sayısı da bir hayli fazla. Makalemizde, Android Wear akıllı saatinizi iPhone’unuz ile nasıl kullanacağınızı, avantajlarını ve dezavantajlarını ele aldık.

Android Wear Akıllı saat ile iPhone Nasıl Senkronize Edilir?

Android Wear akıllı saatinizi iPhone ile kullanabilmeniz için, telefonunuzun en az iPhone 5 ve işletim sisteminizin ise en az iOS 8.2 olması gerekiyor.

Akıllı saatiniz ve iPhone’unuzu ikisi de açık olacak şekilde hazır hale getirin. iPhone’unuzu Android Wear saatiniz ile senkronize etmek için App Store’dan Android Wear uygulamasını indirin. Yüklendikten sonra uygulamayı açın ve saatinizi ayarlamaya başlayın.

Aşağıdaki görselde iPhone ile Moto 360 akıllı saatin nasıl senkronize edildiğini görebilirsiniz.

Android Wear ile iPhone nasıl eşleştirilir

Ek ayarlar ve yapılandırmalar için iPhone’unuzdaki uygulamada küçük dişleye dokunun ve değiştirmek istediğiniz ayarları değiştirin. Ayrıca, saatinizin arayüzünü de iPhone’unuzdan sorunsuz şekilde değiştirebilirsiniz.

Android Wear ile iPhone’u birlikte kullanmanın dezavantajları nelerdir?

Android Wear cihazınızı iPhone’unuza yükledikten, senkronize ettikten ve ayarladıktan sonra, Android Wear ve iOS’un birlikte çalışması sırasında herhangi bir sorunla karşı karşıya kalıp kalmayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. O halde, bu iki farklı platformun birlikte çalışmalarındaki sınırlamalara göz atalım.

Apple’ın altyapısı ve üçüncü parti donanım politikası nedeniyle, Android Wear’ın iPhone ile entegrasyonu bir Andorid telefon ile entegrasyonu kadar verimli değil. Başka bir deyişle, Android işletim sisteminde kullanabileceğiniz Android Wear uygulamalarını iPhone ile kullanamıyorsunuz.

Ancak bu durum, Google’ın 8 Şubat 2017’de duyurduğu Android Wear 2.0 ile birlikte bir hayli gelişti. Birçok Android Wear akıllı saat, bu yeni işletim sistemi güncellemesini yakın zamanda alacak ve iPhone için geniş bir üçüncü parti uygulama desteği sağlıyor olacak.

Android Wear ile iPhone birlikte çalışır mı

Android Wear’ın iPhone ile birlikte kullanılmasındaki en büyük dezavantaj, saatinizdeki iletilere doğrudan cevap verme yeteneğinin eksik olmasıdır. Bunun yerine, Android Wear yalnızca telefonunuza gelen yeni bildirimlerden haberdar olmanızı sağlıyor. Bu durum telefonunu cebinde taşıyanlar için sorun teşkil etmeyebilir, ancak telefonunu her an erişemeyeceği bir çantada ya da bulunduğu ortamın herhangi bir yerinde bırakanlar için çok da anlamlı olmayacaktır.

Tüm iOS uygulamalarının Android Wear’da çalışmaması anlayışla karşılanabilir, ancak WhatsApp, Facebook ve hatta Apple Haritalar gibi sık kullanılan uygulamaların işlevlerini bile çok sınırlı şekilde kullanmak birçok kullanıcı için can sıkıcı olabilir. Bunun yanında, iPhone’unuza gelen bir aramayı cevaplamak veya reddetmek gibi temel telefon özelliklerini de Android Wear ile gerçekleştiremiyorsunuz.

İLGİLİ HABER:  iOS 11 Beta 3 Yayınlandı. İşte Tüm Yenilikler

Sınırlamalar bununla bitmiyor. Bazı Android Wear akıllı saatlerin temel bilgileri sağlayan kendi dahili Sağlık uygulamaları mevcut olsa da, bir Apple Watch ile bir iPhone birlikteliğinde olduğu gibi Android Wear ile elde edilen herhangi bir veriyi iOS’daki Sağlık uygulamasına aktaramıyorsunuz.

Son olarak, iPhone’unuzun bildirim panelinden Apple Watch’ta olduğu gibi Android Wear saatinizin pil düzeyini göremiyorsunuz.

Android Wear ile iPhone’u birlikte kullanmanın avantajları nelerdir?

Tüm bu olumsuz yönlerine rağmen Android Wear ile iPhone’u birlikte kullanmanın avantajları da vardır.

Bazı Android saatler, Apple Watch’un sahip olduğu özelliklerden çok daha fazlasına sahiptir. Örneğin Sony SmartWatch 3 ve Moto 360 Sport‘taki yerleşik GPS işlevi, onları hem uygun fiyatları hem de fitness severler için fazlalaşan izleme özelliklerinden dolayı Apple Watch’tan daha iyi alternatifler haline getiriyor. Dahili GPS, koşucuların rotasını daha doğru bir şekilde takip etmesine olanak tanırken, Apple Watch kullanan birçok sporcu bu verileri sağlamak için ekstra bir bileklik satın almak zorunda kalıyor.

Moto 360 Akıllı Saat

Android Wear’ın çok belirgin olmayan bir başka avantajı da fiyat, performans ve tasarım olarak Apple Watch’a göre çok fazla alternatife sahip olmasıdır. LG Watch R‘dan Microsoft Band‘e kadar hepsi benzersiz görünüme sahip farklı markalar arasından size en uygun akıllı saati tercih edebilirsiniz.

Android Wear ile iPhone’unuzdaki medyaları oynatabilir, duraklatabilir, önceki veya sonraki medyaya geçiş yapabilir, oynatılan medyanın ses seviyesini azaltabilir ya da yükseltebilirsiniz. Android Wear Apple Music, Spotify ve Youtube gibi iOS uygulamaları ile sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Son olarak, Google’ın kendi iOS uygulamaları aracılığıyla Android Wear saatinizden bazı temel görevleri yerine getirebilirsiniz. Bunlar arasında Gmail uygulamasındaki “Zengin Gmail kartlarınızı” doğrudan saatinizden yanıtlamak veye E-postalarınızı okumak ve cevaplamak gibi görevler yer alıyor.

Google ve Apple’ın atacağı adımlar, gelecekte Android Wear ile iPhone’u daha az sınırlamayla birlikte kullanabilmemiz açısından hayati önem taşıyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone Kablosuz Şarj Etme Yolları ve Kablosuz Şarj Cihazları

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?