Android veya iPhone’da Uygulama Gizleme Nasıl Yapılır?

2
15559

Telefonda uygulama gizleme ihtiyacı, telefonunuzu karıştıran meraklı insanların size özel uygulamaları görmesini engellemek gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Önceleri, Android telefonlarda uygulama gizlemek için root atma, iPhone’larda ise jailbreak yapma gibi tek bir seçenek vardı. Tabii, her seferinde üşenmeden uygulamayı kaldırıp, kullanacağınız zaman yeniden yüklemeyi saymazsak. Ancak bugün, çok fazla zahmete girmeden uygulama gizlemek için kullanabileceğiniz birçok yöntem mevcut. Android ve iPhone’da uygulama gizleme yöntemleri için okumaya devam edin.

Android Telefonlarda Uygulama Gizleme

Android telefonların, önceden yüklenmiş çok sayıda uygulama ile birlikte gelmesi, çoğu kullanıcı için can sıkıcı olabiliyor. Genel olarak, kullanıcılar cihazlarında çok fazla uygulama bulunmasını sevmiyor. Bir uygulamayı kaldırmak bir iki dokunuş kadar basit olsa da, işletim sistemine entegre edilmiş uygulamalar kaldırılamıyor. Aşağıda, böyle uygulamalar ve gizlemek istediğiniz uygulamalar için neler yapabileceğinize değindik.

Yerleşik Launcher Kullanarak Uygulama Gizleme

Üçüncü taraf bir yazılım kullanmadan uygulamaları gizleyebileceğini çok az kişi biliyor. Herhangi bir uygulamayı cihazınızın ayarlarından devre dışı bırakarak, uygulamanın uygulama çekmecesinde ya da başka bir deyişle telefonda görünmesini engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Cihazınızın Ayarlar uygulamasına gidin ve Uygulamalar sekmesini bulun. Burası, telefonunuzdaki tüm uygulamaların gösterildiği bölümdür.
 2. Listeden, gizlemek istediğiniz uygulamayı bulun ve üzerine dokunun. Açılan sayfada Devre Dışı Bırak butonuna dokunun.
 3. Sistem, “Yerleşik uygulamaların devre dışı bırakılması, diğer uygulamalarda hatalara neden olabilir” şeklinde bir uyarı mesajı göstererek, sizden uygulamayı devre dışı bırakmak istediğinizi onaylamanızı isteyecek. Uygulamanın diğer uygulamalarda hataya neden olabileceğini düşünmüyorsanız Devre Dışı Bırak butonuna tıklayarak işleminizi onaylayın.Android uygulama devre dışı bırakma

Bu yöntem oldukça etkili görünse de, yalnızca önyüklenmiş bir uygulama ya da artık kullanılmayan uygulamalar için idealdir. Ayrıca, Ayrıca, bu yöntemi kullanarak devre dışı bıraktığınız herhangi bir uygulama fabrika sürümüne geri yüklenir ve onu tekrar kullanmaya başlamadan önce güncellemeniz gerekebilir.

İlk yöntemimiz sizin için uygun değilse, uygulamaları gizlemek için iki farklı yöntemimiz daha var.

Apex Launcher Kullanarak Uygulama Gizleme

Apex Launcher, telefonunuz için bir dizi özelleştirme seçeneği sunan popüler bir üçüncü taraf uygulamadır. Apex Launcher’ı cihazınızdaki kullanıcı arayüzünü değiştirmek için kullanabilirsiniz, ancak bu yazıda uygulama gizleme özelliğini kullanacağız.

 1. Yapmanız gereken ilk şey Apex Launcher’ı cihazınıza kurmaktır. İşlemi tamamladıktan sonra uygulamayı açın ve Apex Ayarları simgesine dokunun.Apex Launcher
 2. Apex Ayarları’nda öncelikle Uygulama menüsü ayarları sekmesine, ardından Uygulamaları gizle sekmesine dokunun.Apex Launcher Uygulama Gizleme
 3. Sonraki ekranda, gizlemek istediğiniz uygulamaların hemen yanındaki onay kutusunu işaretleyin ve ekranın sağ üst köşesindeki Kaydet seçeneğine tıklayın.Apex Launcher nasıl kullanılır

Gizlediğiniz uygulamalar uyku modunda kalırlar. Bu uygulamalar için herhangi bir bildirim veya güncelleme almazsınız. Gizli uygulamaları tekrar kullanmak için, yukarıda belirtilen adımları izleyerek uygulamanın yanındaki onay kutusunun işaretini kaldırmanız gerekecektir.

Privacy Hider Kullanarak Uygulama Gizleme

Privacy Hider, telefonunuzdaki herhangi bir uygulamayı gizlemek için kullanabileceğiniz bir başka ücretsiz uygulamadır. Ücretsiz olduğu için, çok sayıda reklam gösterebilir. Reklamlardan çok rahatsız olursanız ücretli sürümü tercih edebilirsiniz. Privacy Hider’ın en güzel yanı, bir hesap makinesi gibi görünmesi ve hatta hesap makinesi olarak da çalışmasıdır. Doğru şifreyi bilmeyen hiç kimse kilidini açamaz ve arkasında neler olduğunu göremez.

 1. Google Play Store’a gidin ve Privacy Hider‘ı cihazınıza yükleyin. Kurulumdan sonra uygulama temel modda başlayacaktır.Privacy Hider
 2. Uygulamayı başlatın ve ücretsiz sürüm için Continue with ads butonuna tıklayın. Daha sonra ekranda çıkan uyarıyı, uyarı penceresinin dışında bir yere dokunarak kapatın.
 3. Ana ekranda, sağ üst köşedeki artı (+) simgesine dokunun ve gizlemek istediğiniz uygulamanın üzerine dokunun.
 4. Privacy Hider uygulamayı kendi bünyesine kuracak ve size uygulamayı tamamen gizlemek için uygulamayı sistemden kaldırmanız gerektiği uyarısını verecektir.
 5. Done butonuna dokunun ve işlemi bitirin. Uygulamayı tamamen gizlemek için ana ekran tuşuna basarak Privacy Hider’ı kapatın ve gizlemek istediğiniz uygulamayı kaldırın. Bundan sonra uygulamayı Privacy Hider’ın içinden çalıştırmanız gerekiyor.
İLGİLİ HABER:  iOS 11'de iPhone Live Photo Düzenleme Nasıl Yapılır?

Privacy Hider, uygulamalar için sanal bir alan yaratır ve uygulamalarınız bu güvenli alanda kalır. Bir uygulamayı Privacy Hider’ı kullanarak gizledikten sonra, cihazınızdan kaldırabilirsiniz. Gizlediğiniz uygulamayı kullanmak için, Privacy Hider’ı açmanız ve şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır.

Not: Privacy Hider’ın ücretsiz sürümü yalnızca bir uygulamayı destekliyor, birden fazla uygulamayı gizlemek için pro sürümünü satın almanız gerekiyor.

iPhone’da Uygulama Gizleme

Android’de uygulama gizleme kolay ve bunun için birçok yöntem mevcut olsa da, iPhone’da bunu yapmak biraz daha zahmetlidir. İşte, iPhone’da uygulama gizleme yöntemleri.

Uygulamalar İçin Klasör Oluşturma Yöntemi

iPhone’da uygulama gizlemenin en basit yolu bir klasör oluşturmak ve bu klasöre gizlemek istediğiniz uygulama ile alakasız bir isim vermektir. Örneğin, oyunlar adında bir klasör oluşturup, gizlemek istediğiniz uygulamanın oyunların arasında dikkat çekmemesini sağlayabilirsiniz. iOS’ta maksimum 12 sayfaya kadar klasör oluşturabilirsiniz. Dolayısıyla uygulamanızı oldukça iyi şekilde gizlemeniz mümkündür. Tabii bu yöntemle uygulama gerçek manada gizlenmiş olmaz, ancak en azından meraklı kişilerin uygulamaya kolayca erişmesini engellemiş olursunuz.

iPhone’da Yüklü Gelen Uygulamaları Gizleme

Apple, iOS 10 ile birlikte önyüklenmiş şekilde gelen uygulamaları gizlemeyi mümkün hale getirdi. iPhone’da yerleşik uygulamaları gizlemek için:

 1. Ana ekrandan, tüm uygulamalarınız kıpırdanmaya başlayana kadar gizlemek istediğiniz uygulamaya dokunup basılı tutun.
 2. Gizlemek istediğiniz uygulamanın köşesindeki X simgesine dokunun.

Not: Gizlediğiniz uygulamalardan herhangi birine ihtiyacınız olursa, App Store’a girerek indirmeniz gerekiyor.

Sınırlamalar’ı Kullanarak Uygulama Gizleme

iPhone’da uygulama gizlemenin bir başka yolu da iOS’un Sınırlamalar özelliğini kullanmaktır. Bu yöntemi kullanarak belirli uygulamaları gizleyebilirsiniz.

 1. Öncelikle gizlemek istediğiniz uygulamanın hangi yaş grubu için uygun olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için App Store’da uygulamanın Açıklama kısmını kontrol etmeniz yeterlidir. Örneğin YouTube uygulamasını gizlemek istediğinizi varsayalım. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere, YouTube uygulaması 17+ yaş grubu için uygundur.YouTube yaş sınırı
 2. Daha sonra cihazınızda Ayarlar > Genel > Sınırlamalar bölümüne gidin ve sınırlama parolanızı girin.
 3. Sayfayı aşağı kaydırın ve Uygulamalar sekmesine dokunun.
 4. 4+, 9+, 12+, 17+ ve Tüm Uygulamalara İzin Ver seçeneklerinin olduğu bir sayfa göreceksiniz.
 5. İlk adımda YouTube’ın 17+ yaş grubu için uygun olduğunu öğrenmiştiniz. Dolayısıyla YouTube uygulamasını gizlemek için en fazla 12+ seçeneğini seçebilirsiniz. 12+’ya dokunduğunuzda, uygulamanın gizlendiğini göreceksiniz.iPhone Sınırlamalar Uygulamalar
 6. Gizlediğiniz uygulamaları kullanmak istediğinizde, Sınırlamalar bölümüne gidip Tüm Uygulamalara İzin Ver seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir.

iPhone’da cihazınıza jailbreak yapmadan herhangi bir uygulamayı tamamen gizlemek mümkün değildir. iPhone’a nasıl jailbreak yapıldığını merak ediyorsanız, sitemizdeki jailbreak makalelerini okuyabilirsiniz.

2 YORUMLAR

 1. Artık pek çok uygulamada hiç bir root olayı gizlenemiyor öreneğin tv+ uygulaması ne yaparsak yapalım uygulama hemen root olayını algılıyor..

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?