Android Telefonlarda Önemli Açık

Dünya genelinde kullanıcı sayısı en fazla olan mobil işletim sistemi  Android kullanıcılarına yönelik önemli bir uyarı yapıldı.

Android telefonların yoğun bir şekilde kullanılmasından dolayı sistemde bulunan pek çok güvenlik açığı tespit edilmekte. Yine aynı nedenden dolayı kötü niyetli hackerlar hedef tahtasına Android işletim sistemini koymuş durumdalar.

Android işletim sistemli telefonlarda çeşitli açıkları tespit eden hackerlar, elde ettikleri bilgileri kendi çıkarları için kötü amaçlı kullanıyorlar ve kullanıcıların mağdur olmasına sebebiyet veriyorlar. Kullanıcıların mağduriyetlerini en aza indirmek için ise güvenlik yazılım firmaları bir takım önlemler üzerine çalışıyorlar.

Android telefonlarda tespit edilen önemli bir açığın hackerlar tarafından halen istismar edildiğini açıklayan özel bir güvenlik firması, bu açığa karşı bir herhangi önlemin alınmadığını belirtti. Bahsi geçen güvenlik açığı telefonunuzun bir takım kişiler tarafından uzaktan kontrol edilmesine olanak sağlıyor. İlk analizlere göre dünya genelinde 850 bin telefonda bu açığın hackerlar tarafından istismar edildiği ifade edildi.

Klasik ve en etkili korunma yöntemi ise kırılması zor, numerik ve alfanumerik ifadelerden oluşan bir şifre belirlemekten geçiyor.

Özellikle sosyal medya ve bankacılık işlemleri için kullanılan mobil uygulamalara girerken şifrelerimizin çalınma ihtimali daha fazla olduğu için resmi olarak Google Play Store üzerinden sunulan uygulamalarda dahi güvenilmeyen hiçbir uygulamanın yüklenmemesi gerekmekte.

Konuyla ilgili olarak Android tarafından, önümüzdeki günlerde güvenlik açıklarının kapatılacağı bir güncelleme beklenmekte.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?