Akıllı telefon alanında artık bir marka haline gelmiş olan iPhone serisi akıllı telefonların sektördeki en büyük rakiplerinin Android telefonlar olduğunu söylemek gerekiyor. İlk iPhone serisinden bu yana Apple’ın iPhone serilerinde iOS mobil işletim sistemi kullanımını tercih etmesi aslında Apple’ın Android ile yeni bir savaşa girmesine neden oldu. Android ve iOS arasında bir savaşa dönüşen bu yarış hemen her sene mobil işletim sistemi kullanım oranlarının da merakla beklenmesine neden olmaya başladı. Birçok markanın Android işletim sistemini tercih etmesiyle beraber kullanım oranları konusunda genelde Android işletim sisteminin de ön planda olduğunu da söylemek gerek.

android-ios

Fakat her ne kadar Android işletim sistemi bir adım önde olsa da iPhone 7 serisiyle beraber iOS işletim sisteminin yeni sürümü olan iOS 10 işletim sisteminin de yayınlanmasının bu yarışı nasıl etkileyeceği merak konusu olmuştu.

Hem iPhone 7 satışları hem de iOS 10 işletim sisteminin iPhone 5 ve üstü serilere de gelmesi iOS kullanım oranlarını bir hayli arttıracağı düşünülmüştü. Tüm bu beklentiler ise açıklanan son raporla beraber tam tersi durumda gelişmeye başladı. Zira son açıklanan raporda Android N sürümüyle beraber iOS yerine Android kullanımının daha da artış gösterdiği gözüküyor.

Kullanım Oranı Neredeyse Yüzde 90

Bu noktada açıklanan raporda bu sene için 365 milyon akıllı telefonun pazara giriş yaptığı yer alıyor. 365 milyon telefon pazara giriş yaparken bu telefonların %88’lik kısmının Android işletim sistemine sahip olduğu da açıklandı. Haliyle Android karşısında iyiden iyiye eriyen iOS işletim sisteminin kullanım oranlarında da düşüş yaşadığı da belirtildi.

Android için açıklanan artış oranı %13 civarlarında. Buna karşılık olarak iOS kullanım oranlarının ise %5,2 oranında düştüğünü de belirtmek gerekiyor. Sadece bu rakamlarla bile Android ile iOS işletim sistemi arasındaki farkın iyiden iyiye artmaya başladığı yorumunu da yapmak yanlış olmaz. Apple’ın bu rakamlara karşı nasıl bir tavır takınacağı ise şimdilik merak konusu.

İLGİLİ HABER:  Trident 9.1-9.3.4 Root erişimi çıktı (32Bit) (Cydia Yok)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?