Uzun süredir mobil işletim sistemi alanında yaşanan Android ve iOS tartışması devam ediyor. Özellikle son dönemde yeni işletim sistemi sürümlerinin de çıkması ile beraber giderek kızışmaya başlayan yarışın neticesinde her iki işletim sisteminin de birbirlerine üstünlük sağlamak için birçok adım attığını da söylemek gerekiyor.

İlk olarak Apple’ın iOS 10 serisi yeni nesil işletim sistemi adımı, hemen arkasından ise Google’ın Android Nougat işletim sistemi adımı derken iki firma arasında iplerde iyice gerildi. Tabi bu iki firma arasında yaşanan çekişme kullanıcıları etkilemiyor dersek yalan olur. Zira yaşanan en iyi tartışması kullanıcılar arasında da baş göstermekte.

iOS’a Geçişler Başladı

Özellikle son dönemde Android mi daha iyi yoksa iOS mu daha iyi derken yayınlanan son rapor bu konuda kullanıcıların nasıl adımlar atmaya başladığını da göstermiş oldu. Öyle ki yayınlanan son kullanım raporları ile beraber Apple’ın mobil işletim sistemine doğru bir geçiş olduğu ortaya çıktı.

Android

Özellikle eski sürüm Android işletim sistemi kullanan birçok kullanıcının yavaş yavaş iOS işletim sistemini tercih etmeye başladığı ve iOS işletim sistemine geçiş yapıldığı belirtilmeye başlandı. Henüz %5 oranlarında olsa da Android işletim sisteminden iOS işletim sistemine bir geçiş olması Apple’ın yarışta öne mi geçecek sorularının gündeme gelmesin neden oldu.

Neden Güvenlik Mi?

Tabi çok düşük oranlarda olmasına rağmen Android işletim sistemlerinden iOS işletim sistemlerine bir geçiş olmasının nedenleri de merak edilmeye başlandı. Aslında uzun süredir konuşulan ve uzun süredir tartışılmaya devam eden bu konuda geçişlerinin nedeninin ise güvenlik olabileceği iddia ediliyor. Henüz çok kısa bir süre öncesine kadar Android için yeni fidye virüsü iddiaları, nispeten Android işletim sisteminin biraz daha fazla güvenlik açığı bulunan bir işletim sistemi olması.

İLGİLİ HABER:  iOS 14 Kodları Sızdırıldı! Yeni Cihazlar Ortaya Çıktı

Bunun yanında Apple’ın ise her iOS güncellemesinde işletim sistemini de biraz daha güçlendiriyor olması aslında iOS işletim sistemine geçişlerin neden artış gösterdiğini acıkalar nitelikte gelişmeler olarak dikkat çekiyor.

Android işletim sistemi

Tabi bunun yanında iOS işletim sistemine geçişlerin engellenmesine neden olanda birçok gelişme yok değil. Özellikle güvelik derken bir yandan da çok aşırı katı bir işletim sistemi oluşturuluyor olması Apple’ın iOS işletim sistemine geçerken de kafa karışıklığın yaratmasına neden oluyor.

Güvenlik mi yoksa daha faz uygulama desteği mi şeklinde iki farklı yol ayrımı bulunurken henüz iki işletim sistemi içinde diğerine karşı çok iyi demek mümkün olmuyor. Hemen belirtelim şu da bir gerçek eğer kısa süre önce olduğu gibi Apple’ın yeni seri işletim sistemlerine işletim sistemini esneten Jailbreak sürümleri çıkarsa ve bu sürümlerin yeni seri işletim sistemi desteği bulunursa işte o zaman Apple’a geçişlerin hızlanacağı kesin.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?